Yunanistan düşen Ukrayna uçağı için Sırbistan’dan ek bilgi istedi

Atina, Sırbistan’dan Ürdün’e 11.5 ton mühimmat taşıyan ve son varış noktası Bangladeş olan ve dün Kavala’da düşen uçağın taşıdığı yük ile ilgili olarak Belgrad’dan açıklama talep ediyor.

Yunanistan basın kaynaklarına nazaran, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Yunanistan’ın Belgrad Büyükelçisine, Sırbistan tarafına kargonun niteliği hakkında Yunan tarafını bilgilendirmesi için talepte bulunması talimatını verdi.

TOKSİK UNSUR TEHLİKESİ

Uçak enkazındaki çalışmalar devam ederken Yunanistan uzmanlar cumartesi gecesi vuku bulan gelişmeyle ilgili olarak tasalarını kamuoyuyla paylaşıyor. ‘Skai’ isimli televizyona konuşan Etraf Mühendisliği Profesörü Demosthenes Sarigiannis, uçaktaki patlayıcıların, plastiklerin ve metal materyallerin yanmasından kaynaklanan potansiyel toksik unsur tehlikesine dikkat çekti.

Uzman, “Toksik içeriğe sahip olabilecek hususlar atmosfere karışmış durumda. Bu hususların birden fazla genelde yerde birikmektedir” ihtarında bulunarak kaza alanının 1 km yarıçapında, 3.14 kilometrekarelik olduğunu ve “bu unsurların biyolojik olarak kolay kolay çözünmediğinden, rastgele bir kirlenme sorunu olmadığından emin olmak için 1-2 ay boyunca” örnekleme yapılmasını tavsiye etti.

Sarigiannis, “şu an bölgede (toksik unsurlar nedeniyle) maske kullanmanın zarurî olmadığını” belirterek unsurların tekrar havaya karışmasına neden olacak “örneğin ziraî çalışmalardan kaynaklanan” riskler için ihtarda bulundu ve “gıda zincirine rastgele bir şey geçmemesi” gerektiğini vurguladı.

Yunanistan İtfaiyesi geçtiğimiz saatlerde alanda rastgele bir tehlikeli unsur bulunmadığını açıklamıştı. Paggaio Belediye Lideri ise, Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı nükleer-biyolojik-kimyasal savunma özel disiplinler ortası ünitenin vardığı sonuca atıfta bulunarak, insansız hava araçları tarafından tespit edilen kaynağı bilinmeyen beyaz unsurun halk sıhhati için tehlikeli radyoaktif ya da biyolojik bir unsur olmadığı bilgisini kamuoyuyla paylaştı.

MUHALEFET PARTİLERİNDEN TEPKİ

Kavala’da düşen uçakla ilgili Atina’da muhalefet partileri açıklamalarda bulundu.

Ana muhalefet partisi SYRIZA açıklamasında “Ukrayna’ya ilişkin Antonov uçağının Yunan topraklarında düşmesi, Yunan makamlarına uçuşun ve Antonov’un tehlikeli kargosunun tüm istikametlerini araştırmak üzere ulusal ve memleketler arası sorumluluğu yüklemektedir” görüşünü öne çıkardı.

SYRIZA açıklamasında hükûmete “Uçak ne cins bir kargo taşıyordu?”, “Sivil Havacılık Otoritesi ve ilgili kurumlar Yunan hava alanındaki uçuş için kargo çeşidi hakkında bilgilendirildi mi?”, “Bu bilgi gerçekte taşıdığı kargo ile örtüşüyor muydu?” soruları yöneltildi.

‘KAFA KARIŞTIRICI BİLGİLER’

Yeni gelişmeyle ilgili olarak Yunanistan Komünist Partisi (KKE) “Hükûmet Antonov kargosu ve rotası hakkında sorumlu bir formda bilgilendirme yapmalı” iletisini verdi.

KKE mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada, gerek Antonov uçağının taşıdığı kargo ve izlediği rota, gerekse olayla ilgili mevcut baş karıştırıcı bilgilerin kaygılara ve cevaplanması gereken yasal sorulara yol açtığını belirtti.

Açıklamada, “Hükûmetin tüm bu bahisler hakkında Yunanistan halkını sorumlu bir biçimde bilgilendirmesi ve bölge sakinlerinin güvenliği için gerekli tüm tedbirleri alması gerektiği” vurgulandı. Emsal açıklamalar öbür muhalefet partilerinden de yapıldı.