Yerli jeneratörde seri üretime geçiyoruz: Sırada türbin var

Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı “Hedef 2053: Termik Santrallerin Geleceği Çalıştayı”nda değerli açıklamalarda bulundu. Memleketler arası Güç Ajansı’nın yayımladığı son raporda, 2021 yılındaki global emisyonların bir evvelki yıla nazaran yüzde 6,3 arttığını ortaya koyduğunu belirten Dönmez, “Bu oran pandemi sonrası tespit edilen en yüksek emisyon düzeyi. 2021 yılında meteorolojik dengesizlikler ve güç piyasalarındaki sert dalgalanmalar fosil yakıtlara olan talebi artırdı. Rusya-Ukrayna ortasında yaşanan savaş güç piyasalarının ateşini daha da artırdı. Bu devirde kömür emisyonları en yüksek düzeye ulaştı. ABD’de kömürden elektrik üretimi bir evvelki yıla nazaran yüzde 19, Avrupa Birliği’nde yüzde 12 artış gösterdi” dedi.

BACALAR MEVZUATA UYGUN HALE GETİRİLDİ

Termik santrallere bakış açılarının güç arz güvenliğiyle yakından alakalı olduğunu hatırlatan Dönmez, “Bu cins baz santraller sistemin sağlıklı işlemesi ismine değerli. Yerli kömür santrallerine filtre takılmasını öngören kanunun kabul edilmesinin çabucak akabinde gerekli izleme ve takip için Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla birlikte hareket ettik. Bu süreçte belirlenen 13 termik santralimize gerekli etraf yatırımlarını yapmaları için müddet tanıdık. Bugün geldiğimiz noktada kelam konusu santrallerin üniteleri ve bacaları mevzuatta belirlenen kurallara uygun hale getirildi” tabirlerini kullandı.

BİRİNCİ HASAN POLATKAN’DA KULLANILACAK

EÜAŞ’ın yerli ve ulusal güç teknolojilerinin geliştirilmesi ismine değerli Ar-Ge faaliyetleri olduğunu belirten Dönmez, “Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal jeneratör üretiminin muştusunu daha evvel kamuoyuyla paylaşmıştık. Artık yerli ve ulusal jeneratör üretiminde artık seri üretime geçiyoruz. Jeneratör konusunu çözdük. Elektrik üretiminin öbür iki kıymetli aksamı türbin ve denetim sistemlerinin yerlileştirilmesinde de kıymetli bir ara kat ettik. Türbin tasarımlarımızı bitirdik. Yakında birinci yerli türbin üretimine geçeceğiz. Birinci yerli türbinimizi ve seri üretimden çıkaracağımız birinci yerli jeneratörümüzü Sakarya Irmağı üzerinde bulunan Hasan Polatkan Hidroelektrik Santralimizde kullanacağız” dedi.

Fatih Dönmez

Sekiz santralde uygulama tamam

Fatih Dönmez, santrallerin denetim sistemlerini daha evvel Elektrik Otomasyon Sistemi (EOS) projesiyle yerlileştirdiklerini kaydetti. Dönmez, “Bu yıl 20 santralimizde uygulamasını gerçekleştireceğiz. Hasan Polatkan HES de bunlardan biri olacak. Şu ana kadar 8 santralimizdeki uygulamayı tamamladık. 12 santralimize yıl sonuna kadar yerli otomasyon sistemlerini yerlileştireceğiz. İnşallah Hasan Polatkan HES’e kuracağımız yerli otomasyon sistemi, yerli jeneratör ve yerli türbinle artık HES’lerde yalnızca kaynağın değil teknolojinin de bize ilişkin olduğu yeni bir devri başlatacağız” dedi.