Yazıcıoğlu’nun vefatına ait dava ertelendi

Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) kurucu Genel Lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili soruşturmalara FETÖ’nün talimatıyla müdahale ettikleri teziyle 19 sanığın yargılandığı dava ertelendi.

Kahramanmaraş Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanık bir asker salonda hazır bulunurken, taraf avukatları da katıldı.

Farklı davalar nedeniyle cezaevinde bulunan ortalarında FETÖ’nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanına suikast timinde yer aldığı gerekçesiyle mahkum edilen ve bu belgenin da sanıkları olan Davut Uçum ile Aydın Özsıcak’ın yer aldığı 4 sanık ise, Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Mahkeme lideri, evvelki celse şahit olarak dinlenmesine karar verilen Erol Yıldız’ın vefat ettiğine ait medyada haberler yer aldığını lakin nüfus kaydına mevt bilgisinin işlenmediğini ve başka şahitlerin hazır edildiğini kaydetti.

KAMİL BAKUM DA ŞAHİT OLARAK DİNLENDİ

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nce silahlı terör örgütü yöneticiliği kabahatinden faal pişmanlık kararları çerçevesinde indirim uygulanarak ceza verilen örgütün kelamda Gaziantep bölge avukatlar sorumlusu Kamil Bakum da şahit olarak dinlendi. Bakum, Yazıcıoğlu olayını basından takip ettiğini, o tarihte Gaziantep’e gelmediğini ve avukatlarla ilgili misyonunun olmadığını söyledi. Bakum, “Bahsettiği toplantılar oldu, avukatların bu davayı almaması gerekiyordu, bir baskı oldu. Hesabına para falan da yatırılmış. Keşke Mustafa bu avukatlığı almasaydı” dedi.

SEGBİS’ten bağlanan sanık Davut Uçum’un kelamları sonrası duruşma salonunda tartışma çıktı. Mahkeme lideri, ihtarları dinlemeyen sanık ile 3 taraf avukatının salondan çıkarılmasına karar verdi.

Bugün 6’ncı duruşması görülen davada sanıklar, helikopterin aygıtını sökme savlarını kabul etmediklerini tabir ettiler. Yazıcıoğlu’nun avukatları ise duruşmaların ana belgede birleşmesini talep etti.

Yaklaşık 13 saat süren duruşma, Cumhuriyet Başsavcılığındaki ana soruşturma belgesinin akıbetinin sorulması ve kimi şahitlerin gelecek celsede dinlenmesine karar verilerek, 5 Ekim’e ertelendi.

BBP Genel Lider Yardımcısı Mikail Şahan, duruşma çıkışı yaptığı açıklamada, “Sanıklar Kamil Bakum ve öbür şahitler dinlendi. 5 Ekim 2022 tarihine ertelendi. Davanın takibini yapacağız” dedi.

BİRLEŞTİRME KARARI İLE DAVA EVRAKINDA SANIK SAYISI 20’YE ÇIKMIŞTI

Göksun Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 10 bireyden 7’si her iki belgede da sanık olarak yer alırken, birleştirme kararı sonrası yeni 3 kişinin de eklenmesiyle Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava belgesinde sanık sayısı 17’den 20’ye çıkmıştı. Muharrem Tunç’un vefatı sonrası ise sanık sayısı 19’a düştü. İHA