Uydu takip cihazlı 9 deniz kaplumbağasının ‘sinyali’ kesildi

Muğla’nın Dalyan-İztuzu Plajı’nda bulunan deniz kaplumbağaları tedavi rehabilitasyon merkezi DEKAMER, Dünya Tabiat Müdafaa Birliği’nin (IUCN) jenerasyonu tehlike altındaki tipler ortasında kırmızı listesinde yer alan caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının ömürlerini uydu takip aygıtıyla yakından takip ediyor.

Ortalarında, 2019 yılında denize bırakıldığında kamuoyunun ilgisini çeken ‘Tuba’ isimli kaplumbağanın da bulunduğu 26 deniz kaplumbağası, uydu takip aygıtıyla izleniyor.

Takip aygıtı takılan 26 deniz kaplumbağasından 9’unun sinyali kesildi. Kaplumbağalardan biri İzmir’de meyyit bulundu, 8’inin durumuna dair bilgi şimdi bulunmuyor.

TUBA 6 BİN KİLOMETREYİ AŞTI

DEKAMER Lideri Prof. Dr. Yakup Kaska, 25-30 yaşlarında dişi iribaş caretta caretta olan ‘Tuba’nın 28 Ağustos 2019 tarihinde İztuzu kumsalından doğal hayat ortamına bırakıldığını, 18 Kasım’da Türkiye sularından çıktığını kaydetti.

Prof. Dr. Kaska, o günden bu yana Tuba’nın Yunan adalarından Malta tarafına, sonra da Adriyatik Denizi’ne ulaştığını, 6 bin kilometreyi aşkın yol yaptığını ve şu an o bölgede olduğunu söyledi.

BU YIL YUVA YAPMAYA GELEBİLİR

Son sinyallere nazaran Tuba’nın Adriyatik Denizi’nden aşağıya yanlışsız indiğini anlatan Prof. Dr. Kaska, Tuba’nın bu yıl ya da önümüzdeki yıl yine İztuzu Plajı’nda yuva yapmasını beklediklerini açıkladı. Prof. Dr. Kaska, “Deniz kaplumbağaları beslenme özelliğine nazaran 3-4 yıl besin biriktirir ve 3-5 yılda bir yumurta bırakır” dedi.

Prof. Dr. Kaska, Tuba kaplumbağa ile birlikte 16-21 yaşlarındaki dişi yeşil deniz kaplumbağası ‘Talay’ın da 16 Haziran 2021’de İztuzu kumsalından doğal hayat ortamına bırakıldığını, şu an Oniki Ada civarında ömrünü sürdürdüğünü kaydetti.

“TONYUKUK VE EFE’NİN SİNYALLERİ KESİLDİ”

Akdeniz’deki Deniz Kaplumbağaları Müdafaa Projesi kapsamında 4 kaplumbağanın uydu izleme aygıtıyla takibe alındığını belirten Prof. Dr. Kaska, “Özellikle hakkında en az bilgi bulunan erkek ve ergin öncesi deniz kaplumbağalarını takip ediyoruz. Bunlar, 2020-2021 yıllarında takibe başladığımız DEKAMER-1 isimli 17-22 yaşlarında yeşil deniz kaplumbağası ile 35-40 yaşlarındaki Tonyukuk, 25-30 yaşlarındaki MAVA ve Efe isimli caretta caretta deniz kaplumbağaları. Fakat Tonyukuk ve Efe’nin sinyalleri kesildi” dedi.

HABİTATLARININ KORUNMASI İSMİNE ÖNEMLİ”

Prof. Dr. Yakup Kaska, son iki yılda  toplam 20 deniz kaplumbağasının uydu izleme aygıtı takılarak takibe alındığını söyledi. Bu canlıların yalnızca yuvalama alanlarını muhafazanın kâfi olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Kaska, “Beslenme, kışlama ve yuvalama alanları ortasındaki hayat döngüsünün takibi de büyük değer taşıyor. Göç sırasında uğradıkları ve üreme devri dışında kalan devirlerde hangi alanları-ülkeleri ziyaret ettiklerinin bilinmesi, o habitatlarının korunması ve müdafaa tedbirlerinin alınması için büyük kıymet taşır” dedi.

1’İ ÖLDÜ, 8’İ BİLİNMİYOR

Prof. Dr. Yakup Kaska, “8’i 2020, 1’i 2021 yılında denize bırakılan toplam 9 kaplumbağanın sinyali kesildi. 23 Ağustos 2020’de denize bırakılan Efe’nin sinyali Eylül-2020’de, Tonyukuk’un Ağustos-2021’de kesildi. 2020 Ağustos ayında uydu izleme aygıtı takılarak denize bırakılan Likya, Kadriye, Belek, Uğurlu, Göksu ve Mersin’in sinyalleri 2021’in değişik aylarında kesildi. 2021-Eylül ayında verici takılan Leyla isimli deniz kaplumbağasından ise 12 Nisan 2022’de sinyal alınamadı. Leyla, İzmir’de kıyıda meyyit bulundu. Öbür 8 kaplumbağanın sinyallerinin kesilme sebebiyle ilgili net bir bilgi yok. Kaplumbağa ölmüş olabilir, pili bitmiş olabilir, rastgele bir halde aygıt ziyan görmüş olabilir” diye konuştu.

ÇOK DEĞERLİ BİLGİLERE ULAŞILDI

Şu ana kadar Türkiye’den bu kadar çok kaplumbağanın izlenmemiş olduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Yakup Kaska, “Son iki yılda izlediğimiz kaplumbağalar sayesinde ülkemizdeki kaplumbağaların nerelerde göç ettiği, nerelerde dolaştığı, kimilerinin Türkiye kıyılarında kaldığı, göç etmeyenlerin yüklü erkek bireyler olduğu, dişi bireylerden de ülkemiz kıyılarında kalanlar olduğunu gördük. Bu sayede kıymetli deniz kaplumbağa alanları için çok değerli bilgiler elde ettik. Her ülke kendi denizlerinde deniz muhafaza alanları yahut deniz kaplumbağaları muhafaza alanı ilan ederken bu bilgilere de bizim ülkemizin muhtaçlığı olacak, yol gösterecek” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.