Üniversitelerde çalışan asistan tabipler iş bırakıyor

Üniversitelerde çalışan asistan tabipler, Sıhhat Bakanlığı’nın ‘Beyaz Reform’ ismiyle duyurduğu ‘Yeni Ek Ödeme Yönetmeliği’nin dışında bırakıldı. Bu nedenle Sıhhat Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan asistan tabipler ile üniversite hastanelerinde çalışan asistan hekimler ortasında önemli bir gelir farkı oluştu.

Cumhuriyet’ten Dilan Ayırkan’ın haberine nazaran; yönetmeliğe reaksiyon gösteren asistan hekimler, “Eşit işe eşit ücret” demek için ülke genelinde 15-16 Eylül’de iş bırakma aksiyonu yapacak.

‘CİDDİ FİYAT FARKI VAR’

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Asistan Doktor Kolu Üyesi İlyas Kavak, uzun vakittir talepleri için çaba ettiklerini belirterek “Yönetmelik bize ‘Beyaz Reform’ olarak sunuldu. Lakin yönetmelik uygulanırken üniversite hastaneleri hariç tutuldu. Yalnızca Sıhhat Bakanlığı takımındaki tabipleri kapsadı. Üniversite hastanelerinde çalışan tabipler olarak mağdur durumdayız. Zira öteki doktorlarla tıpkı işi yapmamıza karşın ortamızda önemli bir fiyat farkı oluştu” dedi.

Kavak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sağlık Bakanlığı üniversitedeki tabiplerin Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) bağlı olduğu, bu nedenle düzenlemeyi YÖK’ün yapması gerektiğini söyledi. YÖK bir yönetmelik çıkaracağını söyledi lakin 12 Ağustos’tan bu yana hiçbir düzenleme yapılmadı. Biz daima oyalanıyoruz. O yüzden iş bırakma aksiyonu yapmaya karar verdik. Taleplerimiz karşılanmazsa daha uzun müddetli iş bırakma hareketleri yapmayı düşünüyoruz. Bu kabul edilebilir bir şey değil” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)