Ulusal Elektrikli Tren Seti raylara inmek için hazırlanıyor

Türkiye her alanda yaptığı yerli üretim siyasetine sürat kesmeden devam ediyor.

Bu kapsamda raylı sistem araçları ile kritik bileşenlerinin yerli imkanlarla üretilmesine yönelik çalışmalara sürat verilirken bu kapsamda fabrika testleri tamamlanan ulusal elektrikli trenin gelecek yıl raylarda olması hedefleniyor.

Trenle ilgili sunum yapıldı

Milli Elektrikli Tren Seti’nin test ve üretim çalışmalarının sürdüğünü söz eden Aba, trenin teknik bilgileri hakkında sunum yaptı. Aba, trenin frenleme, sürat ve genel testlerinin yer aldığı imgeleri de basın mensuplarına izletti.

Çalışmaların yıl sonunda tamamlanması hedefleniyor

Basın mensuplarıyla üretim tesisleri ve üretimi tamamlanan trenin içini gezen Aba, treninin iç kısımları hakkında bilgi verdi. Daha sonra imali tamamlanan iki tren, üretim tesisinde bulunan rayların üzerinde yürütüldü. Aba, yıl sonunda çalışmaları bitirmeyi planladıklarını belirtti.

Milli Elektrikli Tren Seti

Milli elektrikli tren seti üretimi kapsamında saatte 160 kilometre sürate uygun prototipin montajı ve fabrika testleri tamamlandı.

Milli Elektrikli Tren Seti Projesi kapsamında geliştirilen altyapı ve yetkinlikten yararlanılarak, kelam konusu tren setlerinin süratli tren sınırlarında kullanılmak üzere gerekli tasarım değişikliklerinin sağlanmasıyla saatte 225 kilometre sürate çıkabilen Ulusal Süratli Tren Projesi’nin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

TÜRASAŞ tarafından geliştirilen ulusal elektrikli lokomotifin tasarım ve üretim çalışmaları devam ediyor. TÜRASAŞ bünyesinde yabancı firma lisansıyla elektrikli ve dizel lokomotif üretilirken kelam konusu projelerden elde edilen deneyimin ulusal elektrikli lokomotif üretiminde kullanılması amaçlanıyor.