‘Türkiye, tıbbi aygıtta eski teknolojileri kullanıyor’

Yerli ve yabancı bölüm temsilcileri, ithal ya da yerli fark etmeksizin Türkiye’nin tıbbi aygıtta eski teknolojileri kullandığını belirtti. Ortopedi ve Omurga Cerrahisi Tıbbi Materyal İmalatçıları, İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (ORDER) Lideri Adem Uyanık, “Eucomed bilgileri son 10 yılda geliştirilen aygıtların Türkiye pazarına girmediğini gösteriyor. Bunun nedeni Türkiye’de en büyük alıcı pozisyonunda olan devletin fiyat politikası” dedi.

‘SEKTÖR SEÇENEKLERİ GÖZ ARKASI EDİLİYOR’

SGK’nin dal gerçeklerini göz arkası ederek tek taraflı fiyat tespit ettiğini söz eden Uyanık, şöyle konuştu: “Türkiye’de Tıbbi Materyal Fiyat Komitesi ismindeki oluşumda tek bir dal temsilcisi yok. Biz bunu gerekli tüm kuruluşlara, şahıslara ilettik ancak ‘olmaz o denli şey’ diyorlar. Bir malı fiyatını benim adıma tespit ediyorsun. Tıbbi aygıt önemli Ar-Ge yapan bir kesimdir. Teknoloji bölümüdür lakin ben ihraç ettiğim eseri Türkiye’ye satamıyorum. Zira maliyeti kurtarmıyor.”

‘TL’NİN PAHA KAYBETMESİ PAZARIN SÜRDÜREBİLİRLİĞİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ’

Medtronic’in Türkiye, Batı Asya ve Levant Bölge Lider Yardımcısı Ayhan Öztürk de Türkiye’nin büyüyen lakin zahmetli bir pazar olduğunu söz etti. Tıpkı vakitte Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği (ARTED) Lideri da olan Öztürk, “TL’nin kıymet kaybetmesi pazarın sürdürülebilirliğini olumsuz etkiledi, öbür gelişmekte olan pazarlar ortasında Türkiye’yi negatif ayrıştırdı. Hasta var, sıhhat sistemi büyüyor fakat TL’nin değersizleşmesi nedeniyle firmalar finansal açıdan zorlanıyorlar” dedi.

‘GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİN GERİSİNDE’

Dünya’dan Yasemin Salih’e konuşan Öztürk, şöyle devam etti: “Türkiye’de tıbbi aygıt dalının büyüklüğü öbür gelişmekte olan ülkelerin de gerisinde. Zira Türkiye hastalık sonrasına odaklı bir sıhhat pazarı. DMO, 90-120 gün vadede geri ödeme yapıyor olması, öngörülebilirliği artırması açısından olumlu bir durum. Fakat birtakım badireler var. Örneğin şu anda her kalp piline birebir para ödeniyor. Her aygıt tıpkı değil. Biz son teknoloji eserlerin Türkiye’ye adaptasyonu konusunda çalışmalarımıza devam etmek istiyoruz.”

‘ESKİ KUŞAK KALP PİLLERİ VAR’

TOBB Türkiye Medikal Meclisi Lideri Mete Özgürbüz ise, “İnovatif eseri Türkiye’ye getirmek mümkün değil” kelamlarıyla tıbbi aygıtta eski teknolojiye dikkat çekti. Özgürbüz, “Bu durum fiyat-kalite istikrarından kaynaklanıyor” tabirlerini kullandı.

Özgürbüz, şöyle devam etti: “Örneğin Türkiye’de son teknoloji kalp pili yok. Eski kuşak kalp pilleri var. Özel hastanelerin kimileri lakin yeni eserleri Türkiye’deki hastalara sunabiliyor.” (HABER MERKEZİ)