Toğrul Allahvetdili: Tek millet iki devlet sadece bir slogan değil

Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin en yüksek seviyede ilerlediğini belirten Allahverdili Cumhurbaşkanlarımız Sayın İlham Aliyev ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan arasında sadece iki devlet arasında en yüksek düzeyde olan ilişkiler değil, aynı zamanda çok sıcak şahsi ilişkiler de vardır. Bu da Türkiye ve Azerbaycan’ın ekonomi, savunma, politika ve tüm sahalarda ilişkilerinin daha da ilerlemesi için bir zemin yaratmaktadır.

TÜRK DÜNYASI ALİYEV ve ERDOĞAN SAYESİNDE BİRLEŞTİ

Türk dünyasının Cumhurbaşkanı  İlham Aliyev ve R.T Erdoğan sayesinde birleştiğini belirten Allahverdi, bu davayı başka bir liderin taşıyamayacağını söyledi. Seçimleri pürdikkat takip ettiklerini kaydeden Allahverdili, şu ifadelerde bulundu:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in liderliğinde Türk dünyasında bir birleşme ve kalkınma gerçekleşti. Bunu başkalarının adına söylenmesi mümkün değil. Bundan sonra bu davayı başkalarının yürütebileceğini düşünemiyorum. Ondan dolayı, biz Azerbaycan gazetecileri, STK yöneticileri ve vatandaşları olarak bu seçim sadece Türkiye’nin seçimi değildir. Bu seçim, Türk dünyası ve İslam dünyasının kritik bir seçimidir. Bu seçimleri hepimiz takip ediyoruz.”

KARABAĞ SAVAŞI, AZERBAYCANIN ve TÜRKİYE’NİN GÜCÜNÜ GÖSTERDİ

Türkiye’nin son yıllarda dünyaya meydan okuyor. Türkiye’nin Karabağ Savaşı’yla gücünü gösterdiğini belirten Allahverdi şunları söyledi:

“90’larda bize bir helikopter veremeyen Türkiye, şu anda İHA’sıyla, SİHA’sıyla, Kızılelma’sıyla dünyaya meydan okuyor. Bunu biz Karabağ Savaşı’nda gördük. Sayın Cumhurbaşkanımız demir yumruğunu nasıl vurduysa, o İHA ve SİHA’lar da düşmanın başına demir yumrukla vurdu. Ondan dolayı Türkiye, 90’lardaki Türkiye değil. Türkiye bugün dünyaya yüksek teknoloji sunan bir ülkedir. Türkiye dünyaya Bayraktar isimli öyle bir şey sunmuş ki, dünya bunu unutmayacak.”

BAYKAR ARTIK AZERBAYCAN’IN DA GELECEĞİ

Baykar Teknoloji’nin yapılan protokollerle artık Azerbaycan’ın da geleceğini olduğunu kaydeden Allahverdi, şöyle konuştu:

“Azerbaycan Savunma Bakanlığı ile Baykar arasında bir protokol imzalandı. Artık Azerbaycan’da da bu üretilecek. Bu tek Türkiye’nin bekası değil, bu Azerbaycan’ın bir geleceğidir. Şuşa Beyannamesi ile artık Türkiye’ye karşı olan herkes Azerbaycan’a, Azerbaycan’a karşı olan herkes de Türkiye’ye karşı olmuş oldu. Ondan dolayı Türkiye ne kadar güçlü olursa, ne kadar masada ve sahada zafer kazanırsa bu Azerbaycan’ın zaferi olur. Onun için dualarımız gardaşlarımızladır, Türk halkıyladır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*