TFF’den yeni kararlar! Rezerv Lig ve deplasman yasağı…

Türkiye Futbol Federasyonu, 2022-23 döneminde Rezerv Lig’in kurulmasına ve deplasman tribünündeki seyirci yasağının kaldırıldığını açıkladı.

TFF’nin resmi sitesinden yapılan açıklama şu formda;

Rezerv Lig’in kurulmasına karar verildi

1. 2022-2023 Futbol Döneminde Rezerv Lig’in kurulmasına karar verilmiştir. 

Buna nazaran Rezerv Lig karşılaşmaları; Üstün Lig’de bulunan 19 kulübümüzün iştiraki ile, Üstün Lig fikstürüne nazaran ve A Grup maçları ile tıpkı günde oynanacak halde düzenlenecektir. 

Rezerv Lig karşılaşmalarında, Kulüplerin A Grup Listesinde bulunan yerli ve yabancı tüm futbolcular (35) oynatılabilecektir. 

Dönem içerisinde, kulübün Profesyonel A Ekibi ile Rezerv Ekibi ortasında, futbolcu geçişi bakımından rastgele bir kısıtlama yahut sınırlama olmayacaktır.  

Rezerv Lig’e ait öteki konular, Rezerv Lig statüsünde ilan edilecektir. 

Süper Lig’de deplasman seyircisi yasağı kaldırıldı​

2. 2022-2023 Futbol Dönemiyle birlikte Üstün Lig’de deplasman seyircisi yasağı kaldırılmıştır.

Ayrıyeten, konut sahibi kulüplerin, konuk kadronun yazılı onayı ve Vilayet yahut İlçe Spor Güvenlik Kurulu’nun kararı ile, en fazla %10 olan konuk ekip seyirci kapasitesi %30’a çıkartılmıştır. Konut sahibi kulüplerin, stadyum oturma kapasitesinin en az %5’i oranında konuk ekip seyircileri için yer ayırma mecburiliği devam edecektir. Buna ilaveten, iki kulübün muahedesi ve Vilayet yahut İlçe Spor Güvenlik Kurulları’nın uygun görmesi halinde, konuk kadro tribünleri, konut sahibi kulüpler tarafından kullanılabilecektir. 

Düzenlemenin ayrıntıları Muhteşem Lig statüsünde ilan edilecektir.”