TESK Genel Lideri Palandöken: Bağ-Kur emekli aylıklarına düzenleme yapılmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, “Memurlara yapılan ek gösterge düzenlemesi üzere, esnaf ve çiftçi üzere Bağ-Kur’lu çalışanların da emekli aylıklarına düzenleme yapılmalı” dedi.

Bağ-Kur emekli aylıklarına düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen TESK Genel Lideri Bendevi Palandöken, “Memurlara yapılan ek gösterge düzenlemesi üzere esnaf ve çiftçi üzere Bağ-kur’lu çalışanların da emekli aylıklarına düzenleme yapılmalı. Toplumsal güvenlikte uygulanan norm birliğinde geç kalınmamalı. Öte yandan esnaf ve sanatkarlarımızın emekli olduktan sonra iş yeri kapatma zaruriliği kaldırılmalı ve mevcut ruhsatları devam etmeli” sözlerini kullandı.

Günümüz koşullarında Bağ-Kur emekli aylıklarının düşük kaldığını söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, “Yapılan son düzenleme ile taban fiyat 5 bin 500 TL’ye çıkarılırken memurlar için de 3600 ek gösterge düzenlemesi yapıldı. Fakat 3 bin 500 TL’den başlayan Bağ-Kur’lu çalışanların emekli aylıkları çok düşük. Toplumda en çok çalışan kesim olan, dükkanındaki eserleri satarak geçimini sağlayan Bağ-Kur’lu esnafımız ile çiftçilerin emekli aylıkları taban fiyatın altında kalmamalı. Toplumsal güvenlikteki norm birliğine nazaran SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı birleştiğine nazaran emekli aylıkları da eşitlenmeli” dedi. (İHA)