Spotçuları tercih ediyorlar: Ekonomik zorluklar yeni evlenecek çiftleri vurdu

Pandemi devriyle birlikte boşanmaların sayısı artarken, taraflar ortada kalan konut eşyalarını spotçulara satmaya yöneldi. Boşanmalardan kaynaklı satılan eşyaların genelde yeni durumda olması, ikinci el eşya satan dükkanlarda, sıfıra yakın eşya sayısının artmasına neden oldu.

Yeni evlenecek olan çiftler ise ekonomik sebeplerden ötürü mağazalar yerine, spotçulardaki sıfıra yakın eşyaları tercih etmeye başladı.

“ÖĞRENCİLER DEĞİL YENİ EVLENECEK ÇİFTLER”

Eskişehir’de uzun yıllardır ikinci el eşya satan bir dükkânı işleten Mustafa Çetintaş, ellerine eskiye nazaran daha fazla sıfıra yakın eşya geldiğinden bahsetti. Boşanmaların akabinde meskendeki eşyalar yeni olsa da satmak isteyen vatandaşların geldiğinden bahseden Çetintaş, bu eşyaları tekrar uygun fiyattan satışa çıkardıklarını söyledi.

Ellerinde sıfıra yakın eşya sayısı arttıkça yalnızca öğrencilerin değil yeni evlenen çiftlerin de ikinci el eşyalara yöneldiğini anlatan Çetintaş şunları söyledi:

“Yeni evli çiftler ikinci el eşyalara talep gösteriyor. Biz de âlâ bir eşya olduğunda internet sayfalarımızda yayınlıyoruz ve tıpkı gün içerisinde satabiliyoruz. Bu biçimde daha ekonomik oluyor. Hava ne kadar sıcak olursa bizim işimizdeki sirkülasyon o kadar süratli olur. Yani bir şeyi görerek alıyor millet. Biz eşyayı kapının önüne koyuyoruz, ‘Bu ne kadar güzelmiş’ gelip almaya çalışıyorlar fakat soğuk olduğu vakit beşerler bir an evvel konutuna ulaşmaya çalışıyorlar. Biz de sıfır yata, bazak ve gardrop da var. Bunlar mağazaya nazaran bizde çok daha uygun fiyatta. Biz büyük firmalar üzere 24 taksitle veremiyoruz. Biz nakit çalışıyoruz, kredi kartına çekiyoruz siz onu taksite böldürebiliyorsunuz” 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.