Siyanür borusu patlamıştı: Erzincan’daki altın madenine 16,4 milyon TL para cezası

Kanada ve Çalık Holding iştirakindeki Anagold Madencilik tarafından işletilen Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeninin siyanür borusunun patladığı ve siyanürün etrafa yayıldığının ortaya çıkmasının akabinde, altın madeni işletmesine 16 milyon 441 bin lira idari para cezası uygulandı.

Çöpler köyünde faaliyet yürüten altına madenine ait sosyal medyadan açıklama yapan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, firmaya 16 milyon 441 bin TL idari para cezası kesildiğini ve kabahat duyurusu yapıldığını açıkladı. Bakanlığın açıklamasında, şu tabirler kullanıldı:

“Erzincan İliç’te 21.06.2022 tarihinde gece saatlerinde altın madeninin Yığın Liç alanına ilişkin boru sınırlarında yaşanan arıza sonrası meydana gelen etraf kirliliğinin akabinde Bakanlığımıza bağlı Etraf Kontrol Takımları bölgeye sevk edildi.

Yapılan incelemede, boru sınırından kaynaklanan sızıntının, tesis sonlarının dışındaki eğimli yerde aktığı, mevsim prestijiyle alt kotta bulunan dere yatağında rastgele bir SU AKIŞI BULUNMADIĞI ve kuru dere yatağına ulaşan rastgele bir KİRLİLİK OLMADIĞI tespit edildi

Ancak kelam konusu tespitin tahlil raporları ile teyit edilebilmesi gayesiyle Etraf Laboratuvarı tarafından gerekli tahliller yapılmak üzere numuneler alındı.

Boru çizgisindeki solusyon ile kirlenen alanlara gerekli kimyasallar ile müdahale edilerek buradaki kontamine olmuş materyal toprak yüzeyden sıyırılarak inançlı alana taşındı. Temizleme çalışmalarının kâfi olup olmadığının tespit için de 27 numune daha alındı.

Çevre kirliliğine neden olan altın madenine “EN ÜST SINIR” olan 16 milyon 441 bin TL idari para cezası uygulanmış, ayrıyeten 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında gerekli isimli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na KABAHAT DUYURUSUNDA bulunulmuştur.” (HABER MERKEZİ)