Sahteciliğe karşı yeni jenerasyon bandrol

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ismine üretim yapan İzmir’deki fabrikada, içki ve sigarada kaçakçılık ve sahtecilikle gayret edilmesi hedefiyle üretimine başlanan “yeni jenerasyon bandroller” tanıtıldı. Yeni bandrollerde açık, yarı açık, kapalı, dijital ve adli kontrol olmak üzere 5 katman yer alıyor

Dünya’dan Berfin Çipa’nın haberine nazaran,  Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, “14 yıl evvel, günün kaidelerinde hoş bir sistem başlamıştı lakin teknoloji daima gelişiyor ve kaideler değişiyor. Bandrollerle alakalı güvenlik tedbirlerinin tamamına yakını deşifre oldu” diyerek, şunları söyledi: “Yeni kuşak bandrollerle, halk sıhhatini tehlikeye atacak sahteciliklerin önüne geçiyoruz. Kaçak eserlerden kaynaklanan vergi kaybını önlüyoruz. Yeni jenerasyon bandroller sayesinde yasa dışı üreticilerin elini kolunu bağlayarak, meşru üreticilerin pazar hissesini artırıyoruz.”

Fabrikanın yeni teknolojilere uyarlanarak daima gelişecek esneklikte kurulduğunu söz eden Şahin; “Mühendislerimiz fabrika içerisinde yazılım geliştirdiler. Yeniliklere uyarlanabilecek halde teknolojiyi kurduk. Şu an yalnızca üretimde kullandığımız mürekkep ve bandrol kağıdı yurt dışından geliyor. Bir yıl içerisinde güvenlikli mürekkep ve bandrol kağıdını ülkemizde üretmeye başlamayı planlıyoruz” halinde konuştu. 

EYLÜLDE TELEFONDAN DENETİM EDİLEBİLECEK 

Değiştirilen sistemle birlikte Türkiye, bandrolde para teknolojisi kullanan birinci ülke oldu. DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji AŞ. Proje ve Mühendislik Yöneticisi Melek Karagöz, yeni teknolojiyi şöyle açıkladı: “Güvenlik mürekkepleri çeşit çeşit güvenlik katmanlarına sahip oluyor. Hepsini farklı düzeylerde kullanabiliyoruz. Para teknolojisi kopyalanması daha güç, neredeyse imkansız. Parada kullanılan teknolojiyi bandrole uyarlamamız sayesinde, tüketiciler bandrolün üzerindeki efekt değişimi ile bandrolü çarçabuk ayırt edebilecek. Tüketici, Eylül’de başlayacak akıllı telefon uygulamasını kullanarak da bandrolün doğruluğunu denetim edebilecek.” Sahteciliğe karşı daima gelişen ve yaşayan bir sistem kurduklarını belirten Karagöz, “Arka tarafta görünmeyen çok büyük bir Ar-Ge çalışması var. Sahteciliğe karşı daima geliştirme yapılıyor. Piyasaya çıkan her bir uydurma eser darphane tarafından bedellendiriliyor. Tedbir almak için oluşturulacak tahlil teklifleri tek tek inceleniyor. Oluşturduğumuz bâtın güvenlik özellikleri yaşayan, muhtaçlığa nazaran şekillenebilen özellikler” dedi.