Rusya’da şaşkına çeviren manzara: Anaokulunda propaganda

Rusya ile Ukrayna ortasında 75 gündür savaş devam ederken bugün gözler Moskova’da… İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilere karşı zaferi 9 Mayıs’ta kutlamaya hazırlanan Rusya’nın başkentindeki kortej ve kutlamalar öncesinde anaokulunda çekilen manzaralar gündem oldu.

Rusya’nın her yıl 1945’te Nazi Almanyası’nı mağlup etmelerini kutladığı 9 Mayıs bu yıl kritik bir kıymete sahip ve milletlerarası kamuoyu da bölgeden gelecek atılım ve açıklamalar için tetikte…

 

24 Şubat’tan Ukrayna ile savaş içinde olan Rusya, bugün geniş iştirakçi bir miting düzenlemeye hazırlanırken, provaları günlerdir devam eden kortejde de çok sayıda silah, tank ve zırhlı araç kullanıldı.

Ancak Kızıl Meydan’da yapılacak merasim öncesinde Rusya’daki anaokullarında çekilen imajlar propagandanın boyutunu gözler önüne seriyor. Toplumsal medyada paylaşılan görüntülerde, anaokuluna giden öğrenciler asker kostümlerinin yanı sıra tank, uçak ve zırhlı araç kostümleri de giyerek sınıflarına girerken görülüyor.

Tank kostümü giyen çocukların önünde Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte gündeme gelen “Z” ibaresi yer alırken birtakım öğretmenlerin de asker üzere giyindiği görülüyor. Toplumsal medyada da gündem olan imajlar büyük reaksiyon çekti. Birtakım toplumsal medya kullanıcıları çocukların savaş propagandasına alet edilmemesi gerektiğini söylerken, kimileri da Rus idaresini ve öğretmenleri suçladı.

24 Şubat’tan beri Ukrayna’yı işgali “özel askeri operasyon” olarak tanımlayan Rusya Devlet Lideri Putin’in bugün Ukrayna’da zaferini ilan etmesinin de beklendiği kaydedildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.