Restore edilen Yerebatan Sarnıcı açıldı: Siz, İstanbul’un sırtındaki hançeri çıkarıyorsunuz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından restore edilen bin 500 yıllık Yerebatan Sarnıcı Müzesi bugün merasimle açıldı.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, bugün yapılan İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin açılışına değinerek “Kamu kurum kuruluşlarının yöneticilerini buraya davet etmiştik. Tabi ki iddia edebileceğiniz üzere davetimize karşılık bile verilmedi. Basından öğrendik ki; yeniden tam da bugün ve tam da bu saatte Sayın Bakan ve Bakanlık, bizden ilham alarak, bir açılış yapmaya karar vermiş. Üstelik bugün tam bu saatte Sayın Cumhurbaşkanı’nın iştirakiyle bir arada İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin açılışını yapıyorlar. Bu ortada belirteyim ki, beni tekrar her vakit olduğu üzere davet etmeyi unutmuşlar” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da “Bir ülkeye değil kadim İstanbul kentine biz ihanet ettik diyen bireyler o hançeri çıkarmaya çalışan belediye liderini yanlarında görmek istemezler” diye konuştu. Zelzeleye güçlü hale getirilen tarihi yapı yarın süreksiz bir stantla ziyaretçilere kapılarını açacak.

‘MAALESEF TARİHİ YAPITLARI KORUYALIM DERKEN TAHRİP EDEN İŞLERE İMZA ATILDI’

Sarnıcın açılış merasimin konuşan Ekrem İmamoğlu, kentin sembol yapılarından Yerebatan Sarnıcı’nda ihtimamlı bir onarım süreci yürüttüklerini belirterek “İş başına gelir gelmez, belediyemiz bünyesinde, uzmanlardan oluşan özel bir grup oluşturduk: İBB Miras grubu. Maalesef bizden evvelki devirlerde hem İBB hem de başka kamu kurumları tarihi yapıtları koruyalım derken, ne yazık ki tahrip eden işlere imza atıldı” dedi.

İBB Miras’ın çalışmalarının öteki kentlere ve ilçelere de ilham kaynağı olduğunu söyleyen İmamoğlu, Yerebatan Sarnıcı’nda yapılan çalışmaları özetledi.

‘1500 YILLIK TARİHİ DOKUNUN ÜZERİNDEKİ 1500 TON HARÇ TEMİZLENDİ’

“Sizlerle inanılmaz bir bilgiyi daha paylaşmak isterim” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Müzemizin genelinden, 1500 ton tutan devasa ölçüde çimento harç gereci temizledik ve dışarıya taşıdık. Evet 1500 yıllık tarihi dokunun üzerindeki 1500 ton harcı, büyük bir titizlikle, özgün yapıya ve materyale ziyan vermemek için, tabiri caizse bunu yaparken iğneyle kazıdık diyebilirim. Tekrar, bu tarihi yapının özüne uygun ışıklandırma yapılması çok kıymetliydi. Hem ortamın mistik atmosferini korumak hem de karakteristik özelliklerini daha da göz önü çıkarmak için ışık dizaynına başka bir itina gösterdik. Yerebatan Sarnıcı’nın üstünde kaçak yapılar vardı. Üstte taban zannedilen, sarnıcın üstüne gelen kısma yapılmış kaçak binaları yıkıp, kaldırdık. Sarnıcın üzerine gelen bina yükünü ve kaçak yapılaşmayı kaldırarak 1500 yıllık tarihi yapının risklerini kaldırdık, bu noktada devam eden kaçak yapıları kaldırmaya da devam ediyoruz.”

‘DAVETİMİZE KARŞILIK VERMEDİLER’

Yerebatan Sarnıcı Müzesi’nin kapılarını ‘ışık’ bahisli özel bir stantla açacağını belirten İmamoğlu, özetle şöyle konuştu:

“Bugün burada yaptığımız açılışa, devletimizin bütün yöneticilerini, başta Kültür ve Turizm Bakanımız olmak üzere, İstanbul Valisi’ni bütün ayrıntısıyla bir arada kamu kurum kuruluşlarının yöneticilerini davet etmiştik. Tabi ki kestirim edebileceğiniz üzere davetimize yanıt bile verilmedi. Lakin buraya kadar her şey olağan ancak, basından öğrendik ki; tekrar tam da bugün ve tam da bu saatte Sayın Bakan ve Bakanlık, bizden ilham alarak, bir açılış yapmaya karar vermiş. Üstelik bugün tam bu saatte Sayın Cumhurbaşkanı’nın iştirakiyle birlikte İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin açılışını yapıyorlar. Bu ortada belirteyim ki, beni tekrar her vakit olduğu üzere davet etmeyi unutmuşlar. Yalnızca bir kere, sitem ettim diye, beni AKM’nin açılışına, Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışına davet etmişlerdi. Oraya da açıkçası zevkle katıldım.”

‘PARK ETMEYİN YAZISI YOLLADILAR’

Konuşmasında İstanbul Valiliği’nden gelen bir yazıyı gösteren İmamoğlu, “Mesela bizden neler istemişler? İBB Başkanlığı’na 21 Temmuz’da, yani 2-3 gün evvel yazı yazarak, ‘Şuralara park etmeyin. Şuralarla ilgili etraf güvenliğini sağlayın’ üzere yazılarını da alışılmış ıstırapla takip ediyoruz. Devletimizin, devletinin bir ünitesiyle yarıştığını herhalde dünyada birinci sefer bize bu beşerler yaşatıyor” dedi.

“İBB, devletimizin bir ünitesi, bir kurumudur. Halbuki bu akşam bizim açılışımıza katılsalar, yeniden sizlerle bir ortada bunu yaşasalar, bir öteki gün de biz Arkeoloji Müzesi’ne gitsek -ki Arkeoloji Müzesi’nin hakikaten uygun bir onarım geçirdiğini biliyorum, emekleri geçenlere de teşekkür ediyorum. Bu manada bizi davet etmeseler de ben kendilerini yeniden gönülden tebrik ediyorum açıkçası” diyen İmamoğlu, “Ama dediğim üzere, umarım bu centilmence günlerin daha yeterli yaşandığı bir ortamı daima birlikte var edeceğiz” sözlerini kullandı.

Törene Millet İttifakı üyelerinin katıldığını belirten İmamoğlu, “Burada Millet İttifakı’nın da değerli üyeleri var. Çok yakın vakitte, ülkemizin özlediği o saygılı davranışın, ülkemizin her bir her ünitesinin bir ortada iş üretme kabiliyetini geliştirdiği günlerde buluşacağız” diye konuştu.

‘150 GÜNDE 150 PROJE’

Göreve başladıkları günden bu yana engelleme teşebbüslerine karşın yüzlerce proje başlattıklarını söyleyen İmamoğlu “150 günde 150 Proje ismini verdiğimiz kampanyamızın birinci adımını burada atıyoruz. İstanbul’un dört bir yanında açılışlar ve temel atmalar maratonu başlatıyoruz. Bugünden itibaren 5 ay boyunca, İstanbul’a kıymet katacak 150 yapıtı, 16 milyonun hizmetine sunuyoruz. Bugünden itibaren her hafta çok sayıda açılış ve temel atmayla İstanbul’u güçlendiriyoruz” dedi ve kelamlarını şu formda sürdürdü:

“Söz verdiğimiz tüm amaçlar doğrultusunda kararlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. Lakin sizlere şimdiden ipucu vermek isterim ki; o denli görünüyor ki, ‘150 Günde 150 Proje’ diye çıktığımız bu 5 aylık aksiyon planında, olasıdır ki, tahminen 200’e yakın projeye ulaşacağız, tahminen 200’ü aşacağız. Mümkündür diyorum zira, örneğin İstanbul’un en kıymetli projelerinden bir tanesi kendilerinin vitrine koydukları proje olan ‘Finans Şehir’in altından geçen metroyu, sıfır seviyesinde biz aldık, biz yapıyoruz. Fakat son kısım için bir kredi onayımız var, 8 aydır bekliyoruz. Yani bu kadar aslında garip bir süreç içerisindeyiz. Bu manada muhtemelen diyorum. Yoksa 200’e hakikat koşmanın cüreti ve heyecanı bizde var. Biz, projesini bitirmediğimiz, bütçe onayını almadığımız ve hatta bütçesini bulmadığımız hiçbir projeye başlamıyoruz. Biz, oburlarının yaptığı üzere popülist işler peşinde değiliz. Örneğin; bizden evvel yapıldığı üzere, projesi yahut onayı olmayan 7 metro sınırının ihalesini bir gecede dağıtmıyoruz.”

‘İSTANBUL’UN SIRTINDA BİR HANÇER VAR’

Ekrem İmamoğlu’nun akabinde konuşan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise “Üç büyük imparatorluğa başşehirlik yapmış bir kentin büyükşehir belediye lideri olmak sıradan bir olay değil. Üstelik bu kent o kadar hor kullanıldı ki; ülkeyi yönetenler ve birebir vakitte bir periyot İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni yönetenler kente ihanet ettiklerini açıkça çıkıp söylediler. İstanbul’un sırtında bir hançer var. Ve o hançeri çıkarmak için büyük bir fedakarlıkla, özveriyle çalışan Büyükşehir Belediye Liderimiz var. Münasebetiyle hepinizin huzurunda Belediye Liderimize yürekten teşekkür ederim. Bu türlü hoş bir yapıtı tekrar İstanbullulara ve dünyaya kazandırdığı için” dedi.

‘ESERLERİ ÇANAK ÇÖMLEK DİYE TANIMLAYANLAR KENTİN PAHASINI BİLMİYOR DEMEKTİR’

Kılıçdaroğlu özetle şöyle konuştu:

“Beni üzen, bu görkemli ve kadim kültüre sahip olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yöneten kişinin bir hafriyat sonucu ortaya çıkan tarihi yapıtları ‘çanak çömlek’ diye tanımlamış olması. Şayet siz tarihi, kadim kültürü çanak, çömlek diye tanımlıyorsanız kentin kıymetini bilmiyorsunuz demektir. 8 bin yıllık bir kentin ne olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Kentin silüeti kadar kentin yeşilliği kadar tarihi dokunun korunması kadar o mirasın gelecek nesillere aktarılması da büyük bir ehemmiyet taşıyor. Münasebetiyle bu yapıtların onarılması başlı başına ihtimam göstermemiz gereken bir alandır. Bunu da yapıyor Büyükşehir Belediye Liderimiz, muhakkak yerlere davet edilmediğini söz etti. Kadim İstanbul kentine biz ihanet ettik diyen şahıslar o hançeri çıkarmaya çalışan belediye liderini yanlarında görmek istemezler. Siz hançeri çıkarıyorsunuz. Bir kadim kültürü yaşatmaya çalışıyorsunuz. İstanbul’u yaşatmak yalnızca İstanbullular için değil dünya için çok değerli ve çok pahalıdır.”

Törene CHP Lokal İdarelerden Sorumlu Lider Yardımcısı Seyit Torun, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, GÜZEL Parti İstanbul Vilayet Lideri Buğra Kavuncu ve kimi davetliler katıldı.

NE OLMUŞTU?

İstanbul’un binlerce yıllık tarihinden bugüne ulaşan en değerli yapıtlardan Yerebatan Sarnıcı, İBB Miras gruplarının “arkeolojik restorasyon” unsuruyla hayata geçirdiği onarım çalışmalarıyla zelzele üzere doğal afetlere karşı güçlendirildi.

Tarihi yapının son onarım çalışmaları, 2016 yılında, 08.08.2012 tarihli ilgili Muhafaza Kurulu’nca onaylanmış projeler doğrultusunda başlamıştı. 2019 yılının sonuna kadar onarım kararları alınamaması nedeniyle onarım süreçleri de ilerletilememiş durumdaydı.

2020 yılında yüzde 20 gerçekleşme oranıyla onarım çalışmalarını devralan İBB Miras takımları, raspa çalışmaları sırasında mevcut gergi demirlerinin sütun içlerinde devam etmediğini ve yapının tehlikeyle karşı karşıya olduğunu tespit etti.

İBB Miras, onaylı proje doğrultusunda mevcut gergi demirlerini söküp paslanmaz çelik ve ince kesitli çağdaş bir gergi sistemi oluşturdu. Geri alınabilir formda uygulanan güçlendirmeyle beklenen İstanbul sarsıntısına karşı yapı sağlam hale getirildi.

Restorasyon çalışmaları kapsamında Yerebatan Sarnıcı üzerinde 2 metre yüksekliğindeki mevcut betonarme yürüyüş yolu da kaldırılarak yerine çelik gereçten oluşan daha hafif bir yürüyüş yolu platformu hazırlandı. 700 kamyon beton ve 1440 metreküp çimentolu harç sarnıçtan uzaklaştırıldı.