Petrol fiyatları düşmeye devam ediyor

ABD’de rekor seviyede enflasyon kaydedilmesinin akabinde Fed’in sert bir faiz artışı yapacağı tarafındaki beklentilerle birlikte petrol fiyatları düşüş eğilimini sürdürdü. Çin’deki yeni Covid-19 tedbirleri nedeniyle global iktisadın yavaşlayacağına yönelik sinyaller de düşüşte tesirli oldu.

Yatırımcıların, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) petrol talebini vurabilecek seviyede büyük bir faiz artırımına gideceği tarafındaki beklentisi petrol fiyatlarının bugün de düşmesine neden oldu.

Eylül vadeli Brent tipi ham petrol varil başına bugün 3 doları aşan düşüşle 96,95 dolara geriledi. Brent tipi ham petrol çarşamba iki seans paha kaybederek varil başına 100 doların altına yerleşmişti.

Ağustos vadeli Batı Teksas tipi ham petrolün fiyatı da gün içinde varil başına 2 doları aşan düşüşle 93,24 dolara geriledi.

DURGUNLUK TELAŞI FİYATLARI AŞAĞI ÇEKTİ

Rusya’dan gelen ham ve rafine eser ihracatındaki gerileme ve Libya’daki arz kesintisine karşın ABD iktisadına yönelik sakinlik tasaları nedeniyle petrol fiyatları son iki haftadır düşüş eğiliminde.

İngiltere merkezli PVM Oil Associates şirketinde analist olan Tamas Varga, “Petrol denkleminde açık bir biçimde talep tarafına odaklanılmış durumda. ABD Güç Bilgi İdare Yönetimi’nin dün yayımladığı haftalık rapor eser stoklarında büyük artışlar olduğunu gösterdi” dedi.

Varga artan enflasyon tasasıyla doların güçlendiğini bunun da petrol fiyatları açısından düşüş manasına geldiğini söz etti. Analist, “İlginç bir biçimde fiziki piyasalar hâlâ
güçlü fakat finansal yatırımcıların hissiyatındaki değişim şu anda baskın itici güç” dedi.

ABD Güç Bilgi İdare Yönetimi’nin datalarına nazaran tedarik edilen eser ölçüsü Haziran 2021’den bu yana en düşük düzeyine gerileyerek günde 18,7 milyon varile düştü. Kelam konusu datalar talebin yavaşladığına işaret ediyor.

DOLARIN GÜÇLENMESİ PETROLÜ KIYMETLİ HALE GETİRDİ

Dün açıklanan datalara nazaran ABD’de enflasyon oranının beklentilerin üstüne çıkarak haziranda yüzde 9,1’e gelmesi Fed’in sert bir faiz artırımına gideceğine yönelik beklentiyi artırdı. Fed’in 40 yılın en yüksek enflasyon oranıyla 100 baz puanlık bir artışla karşılık vereceği düşünülüyor.

Yatırımcılar bu nedenle inançlı bir liman olarak gördükleri dolara akın ediyor. Dolar endeksi çarşamba, 20 yılın en yüksek düzeyine ulaştı ve ABD dışındaki aktörler açısından petrol alımlarını daha değerli hale getirdi.

ÇİN’İN YAVAŞLAMASI DÜŞÜŞTE HİSSE SAHİBİ

Çin’in birçok kentinde Covid-19 pandemisinin yeni dalgasını sonlandırmak için alınacak tedbirlere dair tasalar de petrol fiyatlarını sınırladı.

The New York Times’ın haberine nazaran Çin’in ekonomik görünümü, iktisatta global olarak yavaşlama yaşanacağına yönelik işaretlerin artmasıyla birlikte düşüşün ana nedenleri ortasında yer alıyor.

Çin dünyanın önde gelen petrol ithalatçılarından biri ve ABD’den sonraki en büyük ikinci petrol tüketicisi.

Araştırma şirketi Strategic Energy and Economic Research’ün lideri Michael Lynch, “Pazarın en sıkı olduğu noktayı geçtik ve sanırım buradan petrol stoklarının yükseldiğini ve fiyatların makul bir noktaya geldiğini göreceğiz. Çin bunun büyük bir kesimi. Petrol talebini 10 yıldır onlar taşıyor” dedi.

‘AKSAMA DURUMUNDA REKOR ARTIŞLAR GELEBİLİR’

ABD merkezli GasBuddy şirketinde petrol tahlili departmanın şefi Patrick De Haan da düşüş eğiliminin devam edebileceğini belirtti.

Haan, “Herhangi bir aksama olması durumunda ağustosta bizi yeni rekor düzeylere çıkarabilecek, fiyatlarda ani bir yükselme riski devam ediyor” dedi.

AKARYAKITA İNDİRİM GELECEK Mİ?

Petrol fiyatlarındaki düşüşün tesiriyle dün gece akaryakıtın litre fiyatına 1 lira 55 kuruşluk indirim gelmişti.

Bu gece yeni bir indirim beklenmiyor. Dolar kurundaki yükseliş, akaryakıttaki indirim sayılarını düşürüyor.