Pakistan’la bütünleştik: Türkiye’deki üzere aksiyon aldık

Türkiye, sel felaketiyle uğraş eden Pakistan’a insani yardım göndermeye devam ederken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da kardeş ülkeye takviye olmak için bölgeye gitti. İki bakan, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile görüştü.

KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ KURDUK

Burada konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, afetin büyüklüğünün günden güne dünya tarafından daha uygun anlaşıldığını vurgulayarak, “Sel felaketinin meydana geldiği birinci günden itibaren hem hava hem de kara yoluyla ‘kardeşlik köprüsü’ kurduk. Gerek hükümetimiz gerekse tüm sivil toplum kuruluşlarımız şu anda büyük bir kampanya içinde. Şu ana kadar 11 uçak intikal etti. 2 tren harekete geçti, 3’üncü tren hazırlanıyor. Yaklaşık 10 bin çadır sevk edildi. 25 bin besin paketi, ayrıyeten sıhhat gereçleri ve ilaçlar, çocuk mamaları, giysiler ve yeniden buradaki afet merkezinin talep ettiği botlar ulaştırıldı” diye konuştu.

TÜRKİYE’DEKİ ÜZERE AKSİYON ALDIK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise, “İlk andan itibaren yardımları, Türkiye halkı olarak gönderme uğraşı içerisinde olduk. İçişleri Bakanımız, AFAD, TOKİ, Kızılay, Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz, Vilayetler Bankası Genel Müdürlüğü’yle Türkiye’de yapmış olduğumuz üzere her afet sonrasında nasıl bir aksiyon alıyorsak, bugün de dost ve kardeş Pakistan halkı, devleti için de tıpkı anlayışla buradayız” sözlerini kullandı.

SEFERBERLİK RUHUYLA HAREKET EDİLECEK

Pakistan’da 2005 ve 2010’da meydana gelen zelzeleler sonrasında TOKİ tarafından 4 bin 872 konut, okul, cami ve toplumsal donatıların inşa edildiğini hatırlatan Kurum, bugün de hasar tespitle ilgili tüm gereksinimleri karşılamada seferberlik ruhuyla hareket edileceğini söyledi.

YARDIM YAĞDI

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif de Türkiye’nin verdiği dayanağın dostluğun ve kardeşliğin nişanesi olduğunu belirterek, “Benim değerli kardeşim Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, çabucak afetin arifesinde 27 Ağustos’ta beni aradı, taziye dileklerini iletti. Hayatını kaybeden binlerce insanımız için başsağlığı dileklerini iletti. Türk halkı her vakit olduğu üzere Pakistan halkının yanında olduğunu bir kere daha gösterdi. Afet gerçekleşir gerçekleşmez Türkiye’den yardımlar yağmaya başladı. Bunlar hem hükümet yardımları hem de vatandaşların gönderdiği yardımlardı” diye konuştu.

10 kişilik mühendis takımı sahada

Soylu ve Kurum akabinde Pakistan İçişleri Bakanı Rana Sana Ullah Khan, İklim Değişikliği Bakanı Sherry Rehman ve Planlama, Kalkınma ve Islahat Bakanı Ahsan İkbal ile Pakistan Ulusal Afet İdare Ajansı’nda bir ortaya geldi. Görüşmede Pakistanlı bakanlar, selden etkilenen bölgelere ait bilgi ve manzaraları paylaştı. Kurum, burada yaptığı açıklamada, hasar tespit çalışmasıyla ilgili 10 kişilik mühendis takımının Pakistan’da alanda olduğunu ve muhtaçlık duyulması halinde uzman grupların sayısının artırılabileceğini belirtti. Bölgede dere ıslahı yapılmadan kurulacak çadır, briket mesken ve kalıcı konutların yeniden su altında kalacağına işaret eden Kurum, birtakım yerleşim yerlerinin öbür alanlara taşınabileceğini söyledi.

ÇADIR YERİNE BRİKET MESKEN ÖNERİSİ

Pakistan’daki sel felaketine ait değerlendirmelerde bulunan Soylu da Türkiye’de her ilin afet risk azaltma planlarının yapıldığını hatırlattı. Soylu, afet riskini azaltma çalışmasında Türkiye’nin dünyadaki sayılı ülkelerden olduğunu belirterek, Pakistan’daki selden etkilenenlerin barınmasında çadır yerine briket konutun daha destekli ve kalıcı olabileceğini söyledi.