Öğrencilerin barınma sorunu sürüyor: Genelge ‘Yurtsuzlar’ için kararsızdır

İZMİR – Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrencilerin barınma sorunu tekrar gündeme geldi. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarının yetersizliği, özel yurtların pahalılığı ve kentlerdeki önemli orandaki kira artışı ile birlikte birçok öğrenci bu yıl da bir belirsizliğin içine sürüklendi. Muhalefetin barınma meselesinin çözüleceği istikametindeki açıklama ve vaatlerinin akabinde birinci olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı mevzuya ait bir genelge yayınlandı.

81 vilayet valiliğine gönderilen “Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri” başlıklı genelgede yurtların kapasitesinin artırılacağı ve lojmanların da yurt olarak kullanılabileceği belirtildi. Yurt, pansiyon ve apartlarda fahiş fiyatlara müsaade edilmeyeceği de sav edilen genelgede, barınma ve öbür problemler hakkında toplumsal medya üzerinden provakatif paylaşımlar yapanlar hakkında ise süreç başlatılacağı belirtildi.

KAPASİTE ARTTI HAYAT ALANLARI DARALDI

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ise yurt kapasitelerinin 800 binin üzerine çıktığını açıkladı. Sayıştay raporuna nazaran 2021 yılında yurtlarda 698 bin 298 kişilik yatak kapasitesi bulunurken, açıklanan 800 binlik sayı yurtlarda kalan öğrencilerin ömür alanlarının daraltılması durumunu da beraberinde getirdi. Yurtlardan gelen fotoğraflarda odalardaki bazalar yerine ranza getirildiği ve odalardaki çalışma masalarının da alan yetersizliği nedeniyle çıkarıldığı görüldü.

‘KYK YOĞUNLUĞU VE ÜNİVERSİTE KONTENJANI KIYASLANAMAZ DERECEDE FARKLI’

Geçtiğimiz yıl birçok kentte üniversiteler, öğrencilerin barınma problemine ait aksiyonlarına sahne oldu. Barınma sorunu ile ortaya çıkan “Yurtsuzlar” hareketinden öğrenciler, son süreçte öğrencilerin yaşadığı sıkıntıları ve genelgeyi kıymetlendirdi. Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Selin Yıldız, kentlerdeki KYK yurdu yoğunluğu ve üniversite kontenjanı yoğunluğunun kıyaslanamaz derecede farklı olduğuna dikkat çekerek, bu tablo yorumlandığında on binlerce üniversitelinin KYK yurduna giremeyeceği gerçeğinin görüldüğünü söyledi.

‘NİTELİKLİ BARINMA HAKTIR’

Diğer yandan üniversitelilerin fahiş fiyatlı özel yurtlar ve tarikat-cemaat yurtlarına mecbur bırakıldığına dikkat çeken Yıldız, “Bir de öğrenci konutu gerçekliği var ki onu hiç sormayın. Penceresiz, rutubetli ya da kot katlarında olan konutları akıl almaz derecede yüksek fiyatlarla öğrencilere kiralamaya çalışan mesken sahipleriyle baş başa bırakılıyoruz” diye ekledi.

KYK yurtlarında öğrencilere sunulan “köhne” seçenekleri kabul etmediklerini ve nitelikli barınmanın öğrenciler için hak olduğunu vurgulayan Yıldız, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye de değindi. Yıldız, “Öğrencileri süreksiz bir müddet kamu kurum kuruluşlarına ‘misafir’ olarak yerleştirmek kâfi bir tahlil değildir. Öğrenciler için nitelikli, inançlı ve fiyatsız barınma alanı sağlanmalıdır. Yurtsuzlar olarak bizim taleplerimiz de bu noktada nettir: Özel yurtlar kamulaştırılmalı, tarikat-cemaat yurtları kapatılmalı, KYK yurtlarına yapılan artırımlar geri çekilmeli ve kapasiteleri göstermelik olarak değil nitelikli formda artırılmalıdır” diye konuştu.

‘GENELGE YURTSUZLAR İÇİN HÜKÜMSÜZDÜR’

Genelgede yer alan toplumsal medyada “provakatif paylaşımlar” yapanlar hakkında süreç başlatılacağı tarafındaki hususa de dikkat çeken Yıldız şöyle devam etti:

“Özellikle Twitter üzerinden yurt niteliklerine, 4 kişilik odalara ranza konularak kişi sayısının 8’e çıkarılmasına çok fazla reaksiyon gösteriliyor. Bu noktada barınma hakkı çabasının bir ayağı da toplumsal medyadır diyebiliriz. Barınma hakkı uğraşını başından beri durdurmak isteyenler barınma krizi büyüdükçe krizi durdurmak için çalışmak yerine hak gayretini yavaşlatmak için önlem almaya çalışıyorlar. Üniversiteyi ‘denetlemek’ için yerleşkelere girecek olan polislerden tutalım da toplumsal medya teyakkuzuna kadar baştan sona bir akın olan bu genelge biz Yurtsuzlar için kararsızdır. Biz üniversiteliler, ne niteliksiz KYK yurtlarına ne dinci gerici tarikat cemaat yurtlarına ne de fahiş fiyatlı özel yurt ve kiralık meskenlere mahkum edilemeyiz. Nitelikli barınma haktır, barınma hakkımızı alana kadar çaba edeceğiz”

‘GEÇTİĞİMİZ YIL CEMAAT YURTLARINDA İKİ SIRA ARKADAŞIMIZI KAYBETTİK’

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Erkan Yiğit ise öğrencilerin aldığı 850 TL’lik KYK bursunun 800 TL’sini yurtlara vererek 50 TL ile bir ay geçirmesinin beklendiğini belirtti. “Bugün üniversiteye gelen rastgele bir üniversiteli bilhassa de büyük kentte okuyacaksa sırf barınma üzere temel bir hakkı için dahi çalışmak zorunda olduğunu bilerek üniversiteye geliyor” diyen Yiğit, devlet yurdunda kalan üniversitelilerin niteliksiz bir barınmaya tamah etmek zorunda olduğunu lisana getirdi.

Devlet yurtlarına yerleşemeyen üniversitelilerin ise sivil toplum kuruluşu ismi altında yasallaştırmaya çalışılan cemaat–tarikat yurtlarında barınmak zorunda kaldığını söyleyen Yiğit, “Geçtiğimiz yıl Mehmet Salih Tuğrul ve Enes Kara’yı, iki sıra arkadaşımızı biz bu dinci gerici tarikat yurtlarına mecbur bırakıldıkları için kaybettik” dedi.

‘BARINMA KRİZİNİN TAHLİLİ BU İKTİDAR TARAFINDAN SAĞLANAMAZ’

Fahiş fiyat uygulamalarının denetleneceği telaffuzunun üniversiteliler açısından bir inandırıcılığı olmadığını da belirten Yiğit, “Çok uygun biliyoruz ki bu sistemsel barınma krizinin tahlili bu iktidar tarafından sağlanamaz. Barınma sorunu özelinde değerlendirdiğimizde cemaat tarikat yurtlarının kapatılması ve özel yurtların kamulaştırılmasından öbür dermanımız yok. Bunu başarabilecek olan da üniversitelilerin öteki sorunlarının tahlili üzere örgütlü mücadeledir” diye konuştu.

NOT: Öğrencilerin isimleri kendi talepleri doğrultusunda değiştirilmiştir.