NASA’nın Artemis misyonunun yeni tarihi muhakkak oldu

NASA’nın yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalıştığı ve Ay’a insan taşımayı hedefleyen Artemis vazifesi teknik arıza pürüzüne takılmıştı. NASA tarafından yapılan yeni açıklamaya nazaran, fırlatmanın Cumartesi lokal saatle 14.17’de Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden gerçekleştirileceği bildirildi.

YAĞIŞ ENGELİ

Ekiplerin fırlatmadan 45 dakika evvel soğutma çalışmalarına başlayacağı belirtilirken, roketin Dünya’dan ayrılması için yaklaşık 2 saatlik bir müddet olacak. Artemis Vazife Müdürü Mike Sarafin tarafından yapılan açıklamada, “Fırlatmayı 3 Eylül’de yapmayı deneyeceğiz. Biliyorsunuz ki geçtiğimiz günkü denemede olduğu üzere motorları termal olarak ayarlayamazsak, fırlatma olmayacak” tabirleri kullanıldı.

Fırlatma için hava durumunun da kıymetli olduğu bilinirken, Uzay Fırlatma Sistemi (SLS), yağışlı havada fırlatmaya müsaade vermeyecek. Öte yandan Meteroloji Uzmanı Mark Berger, Cumartesi günkü hava durumunun fırlatmaya pürüz teşkil etmeyeceğini söyledi.

HEDEF AY’A İNSAN ÇIKARMAK

Nihai maksadı 2025’e kadar insanları Ay yüzeyine döndürmek olan Artemis Ay Programı’nın birinci vazifesi Artemis I’in muvaffakiyete ulaşması halinde 2024’te Artemis II misyonuyla gerçek mürettebatlı bir ay uçuşu denemesi gerçekleştirilmesi bekleniyor. 2025 yılında ise Artemis III vazifesi çerçevesinde 1970’lerden bu yana birinci defa Ay’a insan indirilmesi hedefleniyor.