Nagehan Alçı: ‘Gülşen’in mesken mahpusu kararını kaldıran 3 bayan hâkimmiş; ne varsa bayanlarda var!’

HaberTürk müellifi Nagehan Alçı, bugünkü “İşte bayan hâkim farkı!” başlıklı yazısında Gülşen’in konut mahpusu kararını kaldıranların bayan hâkim olduğunu yazdı.

Alçı, sözlerini kullandı.

“NE VARSA BAYANLARDA VAR!”

Alçı şu sözleri kullandı:

“26 Kasım 2021’de, Türkiye bir dizi setindeki taciz ile çalkalanırken ve bir erkek hâkim hususa takipsizlik kararı vermişken şöyle yazmıştım:

‘Batı ülkelerinde taciz, tecavüz ile bayana karşı şiddet ve cinayet belgelerine bayan savcı ve yargıçlar bakınca lakin erkek tahakkümü tam manasıyla kırılabildi. Elbette samimi hassasiyet gösteren erkekler de olmuştur lakin bayana karşı işlenen hatalarda gereken cezaların verilmesi tarafında kitlesel ihtilali hem ABD’de hem de Batı Avrupa’da bayan hukukçular yaptı.’

Tam o günlerde Kadıköy Tavşantepe metrosunda bir vandal elinde bıçakla bir bayana saldırmış ve belgeye bakan bayan savcı o vandal için tutuklama talep ederken şu gerekçeyi yazmıştı:

“Şüphelinin hareketinin sadece tartıştığı müştekilere yönelik değil o anda trende ve platformda bulunan yolcuların, hatta tüm bayanların özgürce yaşama, sokakta bulunma ve hayatlarına devam etme haklarına taarruzdur.” Bu, bayana karşı şiddet ile çaba davalarında devrimsel nitelikte bir metindi çünkü cürmü ferdi olmaktan çıkarıp bayan kimliğine yönelik hata olarak tanımlıyor ve katalog cürüm kategorisine sokuyordu. İşte nasıl ki bayana karşı şiddet davalarında bayan hukukçuların bu türlü devrimci çıkışları varsa tekrar bayan hukukçuların özgürlük konusunda da özel bir hassasiyetleri var.

Ben Gülşen ile ilgili yanlış kararı düzelten ve onu yine özgürlüğüne kavuşturan 3 bayan hâkimi kutluyorum. Ne varsa bayanlarda var!”

NE OLMUŞTU?

Şarkıcı Gülşen Çolakoğlu’nun geçen nisan ayında sahne aldığı bir yerde imam hatiplilere yönelik söylediği kelamlar nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ kabahatinden resen başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” hatasından 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması talep edilmişti.

YURTDIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI SÜRÜYOR, MESKEN MAHPUSU KALDIRILDI

İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi de iddianameyi kabul etti. 21 Ekim’de hâkim karşısına çıkacak Gülşen’in konut mahpusu kaldırıldı. Yurtdışı yasağı ve karakol imza kaidesi getirildi.