Maymun çiçeği virüsü pandemiye dönüşür mü? Prof.Dr. Azap açıkladı: Berbat bir hayal…

Koronavirüsün akabinde artık de maymun çiçeği virüsü dünyayı alarma geçirdi. Virüs, en çok Orta ve Batı Afrika’da yaygın olarak görülürken, İsrail, İsviçre ve Avusturya’da hadise tespit edildiğini açıkladı. Bununla bir arada dünya çapında maymun çiçeği hadise bildiren ülke sayısı 15’e yükseldi.

BAKAN KOCA: MAYMUN ÇİÇEĞİ ÜLKEMİZDE YOK

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medya hesabı üzerinden maymun çiçeği virüsü hakkında açıklamalarda bulundu. Koca, “Maymun çiçeği hastalığı konusunda kamuoyu müsterih olmalı. Hayvan kaynaklı olan, bazen insanlara da bulaşan bu hastalık bir pandemiye yol açmaz. Semptomların ekseriyetle 2-3 hafta içinde bizatihi düzeldiği bilinmektedir. Afrika’da görülen hastalığa ülkemizde rastlanmamıştır.” tabirlerini kullanmıştı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ İLE YENİ BİR PANDE Mİ GELİR Mİ?

Prof. Dr. Alpay Azap ise, maymun çiçeği virüsü hakkındakatıldığı canlı yayında maymun çiçeği virüsüyle ilgili bilgiler paylaştı. Azap, “Maymun çiçeği virüsünün dünyada birçok ülkeyi etkileme durumu var, bu hastalığın pandemi yapma durumu var…” dedi.

Prof. Dr. Azap’ın açıklamaları şöyle;

MAKÛS BİR HAYAL DİYEBİLİRİZ

Kovid-19 ile karşılaştıracak olursak kabus diyemeyiz, berbat bir düş diyebiliriz. Kovid-19 kadar süratli yayılan makûs bir virüsle karşı karşıya değiliz. Bir de bu sefer daha hazırlıklıyız. Tabi ki Kovid-19 herkesi çok yordu, herkesi daha hassas hale getirdi. Telaşlar çok haksız değil. Maymun çiçeği virüsünün dünyada birçok ülkeyi etkileme durumu var, bu hastalığın pandemi yapma durumu var…

YAKIN TEMASLA BULAŞIYOR

Teknik olarak buna pandemi diyoruz ancak pandemi deyince aklımıza Kovid-19 geliyor. Kovid-19 seviyesinde yasakların olduğu bir pandemi beklemiyoruz. Bu hastalık beşerden beşere bulaşıyor. Yakın temasla bulaşıyor. Hastayla uzun müddet bir ortada bulunulması gerekiyor.

KORONAVİRÜS ÜZERE OLUR MU?

Belirtisiz şahısların bulaştırma bahtı da düşük. Bu nedenle çok fazla yayılması da kelam konusu değil. Teşhis konması daha kolay. Bu virüs Kovid-19 üzere RNA değil, DNA virüsü. DNA virüslerinin kendini tamir sistemi var. Kovid-19 kadar önemli bir pandemi kelam konusu değil.

Bu hastalık 1970’li yıllardan beri bilinen bir hastalık.

MASKE MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNDEN KORUR MU?

Bu virüs parçacıklardan oluşuyor evet maske korur. Daha iri parçacıklarla oluşuyor, kolay cerrahi maske engelleyici olacaktır. Bu hastalığın bir başka bulaş tipi de çarşaflar, yastıklar diyebiliriz.