Mavi ve Deniz ömür alanına kavuştu

Hatay’da art yüzgeçlerinden yaralanan yeşil deniz kaplumbağası ‘Mavi’ ile hasta ve bitkin bulunan caretta caretta ‘Deniz’, tedavilerinin akabinde maviliklere uğurlandı.

İki ay evvel köpeklerin saldırısı sonucu art yüzgeçlerinden yaralı bulunan 80 kilogramlık yeşil deniz kaplumbağası ile 4 ay evvel İskenderun kıyısında hasta ve bitkin bulunan 53 kilogramlık caretta caretta tedavileri için Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Birinci Yardım ve Tedavi Merkezi’ne (DEKİYM) götürüldü.

Yüzgeçlerinden yaralanan yeşil deniz kaplumbağası cerrahi müdahale ve ağır bakımının akabinde, caretta caretta da tedavi ve rehabilitasyon süreciyle sıhhatine kavuştu.

FOTO: AA

DEKİYM yöneticileri ve çalışanları tarafından ‘Mavi’ ismi verilen deniz kaplumbağası ile ‘Deniz’ diye isimlendirilen caretta ceratta, Samandağ kıyısından Akdeniz’e uğurlandı.

DEKİYM Müdürü Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ, hayvanları hayatta tutmak ve onların doğal ortamlarına kavuşmalarını sağlamak için ellerinden geleni yaptıklarını söz etti.

FOTO: AA

“BİYOLOJİK İSTİKRARDA KIYMETLİ BİR YER TUTUYORLAR”

Altuğ, şunları söyledi: “Şu anda tedavisi devam eden 3 deniz kaplumbağamız var. Onları da tedavi ettikten sonra doğal ortamına bırakacağız. Deniz kaplumbağaları biyolojik istikrarda değerli yer tutuyor. Besin zincirinde rol oynuyor. Yumurtalardan çıkan binlerce yavrudan birkaç adedinin hayatta kaldığını düşündüğümüz vakit bunların kuşağının korunması ehemmiyet arz ediyor. Bilhassa dişi bireylerin hayata tutunması ve korunması çok daha kıymetli.”

“Son 4 yılda kıyılarımızda 12 dişi yeşil deniz kaplumbağamızı köpek hücumları sebebiyle kaybettik. Bu nedenle bilhassa mahallî idarelerimize büyük misyon düşüyor. Sahipsiz köpeklerle gayret edilmesi ve deniz kaplumbağalarının korunmaları değerli. Yaralı ve hasta deniz kaplumbağalarını yılın her döneminde tedavilerini yaparak doğal ortamlarına bırakmaya çalışıyoruz. Bu kıymetli ve jenerasyonu tehlike altında olan canlılarımızın jenerasyonunun devamını müdafaaya çalışıyoruz.” (AA)