Los Angeles’ta ‘kürtaj’ hengamesi: Birbirlerine girdiler

ABD’de tartışmalı mevzulardan biri olan kürtaj, Yüksek Mahkemenin ülke genelinde kürtaj hakkını koruyan 1973 tarihli Roe-Wade kararını iptal edeceğine yönelik taslağın basına sızmasıyla yine ülke gündemine oturdu.

New York, Washington, Los Angeles, Austin ve Chicago üzere kentler başta olmak üzere ülke genelinde kürtaj hakkını savunmak için 300’den fazla protesto düzenlendi.

“Benim vücudum, benim seçimim” yazılı pankartlar taşıyan protestocular, kürtaj hakkının mahkeme kararıyla ellerinden alınamayacağı istikametinde slogan attı.

New York’ta çok sayıda kişi Washington Square Park’ta toplanırken, başşehir Washington’da ise binlerce kişi ABD Yüksek Mahkemesine yürüdü. Amerikan Politico siyasi haber sitesi tarafından sızdırılan ve mahkemenin muhafazakar yargıçlarından Yargıç Samuel Alito tarafından kaleme alındığı ileri sürülen taslak görüş, 1973 tarihli “Roe-Wade kararı” olarak bilinen ve ABD’de kürtajın anayasal bir hak olmasına temel teşkil eden kararın açıkça yanlış olduğunu ve kaldırılması gerektiğini belirtiyor.

Sızdırılan Yüksek Mahkeme görüşünde, Roe-Wade kararının “açıkça yanlış”, “gerekçesinin son derece zayıf” ve “toplumsal manada ziyanlı sonuçları olduğu” tabir ediliyor. Kelam konusu metinde ayrıyeten “kürtaj hakkının ülke tarihinde ve geleneklerinde esaslı bir yerinin olmadığı” formundaki kıymetlendirme de yer alıyor. Mahkemenin temmuz başında kelam konusu kürtaj görüşünü açıklaması beklenirken, basına sızan doküman ABD medyasında geniş yankı buldu.

Mahkeme tarihinde birinci defa bu derece değerli bir kararla ilgili basına sızıntı olduğu belirtilirken, gerçekleşmesi halinde ABD Yüksek Mahkemesi ülkede Cumhuriyetçilerle Demokratlar ortasındaki en büyük ayrışma bahislerinden birinde görüş değiştirmiş olacak.

Amerikan medyası, Yüksek Mahkemenin bu istikamette açıklayacağı bir kararın ülkede sarsıntı tesiri yaratacağına ve siyasi bölünmenin daha da artacağına vurgu yapıyor. 9 üyeli Yüksek Mahkemedeki 3 yargıcın liberal, 6 yargıcın ise muhafazakar eğilimlere sahip olduğu biliniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.