Kolesterol düzeylerini düşürmek için bu 5 meyveyi yiyin

Kolesterol, bedenin olağan çalışması için gerekli olan doğal bir yağlı husustur. Hormonlar, D vitamini ve yiyecekleri sindirmeye yardımcı olan hususlar üretir ve kolesterolün birden fazla karaciğerde yapılır, fakat birtakım yiyeceklerden de bedene kolesterol alınabilir.

İki tıp kolesterol vardır. Atardamarlarda plak birikiminin ve hasebiyle damar tıkanıklıklarının ana nedeni olan makûs kolesterol (LDL) ve berbat kolesterolün atılımına yardımcı olan âlâ kolesterol (HDL).

Kolesterol kanda proteinler, lipoproteinler aracılığıyla taşınır. Düşük yoğunluklu lipoproteinler, makus kolesterolü karaciğerden hücrelere taşır. Kolesterol kanda hücrelerin muhtaçlık duyduğundan daha fazla bir ölçüde dolaştığı vakit, LDL’ler onu atardamarlarda biriktirir. LDL kolesterolün makûs kolesterol olarak isimlendirilmesinin nedeni budur.

Kolesterol neden yükselir?

Esas olarak makûs beslenme alışkanlıkları ve diyette bilhassa doymuş yağın fazlalığı, birebir vakitte gerilim, genetik yatkınlıklar, böbrek hastalıkları ve hipotiroidizm üzere bazı hastalıklar ve kimi ilaçların alınması kandaki kolesterol düzeylerinin yükselmesine neden olur. Ayrıyeten sigara, alkol tüketimi, hipertansiyon, diyabet, çok kilo, hareketsiz hayat şekli da çok kolesterol riskini artıran faktörlerdir.

Yüksek kolesterol ve çok kilo ilişkilidir. Bilhassa bel etrafında oluşan çok kiloya hipertansiyon, tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol üzere çok sayıda sıhhat sorunu eşlik eder.


Yüksek kolesterol belirtileri

Kanınızda yüksek kolesterol olduğunda ortaya çıkan özel bir belirti yoktur. Bu nedenle, kolesterol düzeyinizi kan testiyle ölçmek gerekir. Yüksek kolesterol, hipertansiyon üzere sessiz bir sıhhat problemidir.

Ancak yıllar süren hastalık farklı belirtileri ortaya çıkabilir. Uzun vadede, kolesterol atardamarlarda birikerek onları daraltır ve kan deveranını bozar. Bu durum göğüs ağrısına neden olabilir.

Ayrıca bir kan pıhtısı da oluşabilir ve oluştuğu yerden ayrılabilir. Kopan bu pıhtı bir damarı tıkayarak kalp krizi ve felce neden olabilir.

Genel olarak yüksek kolesterolün tüm belirtileri şınlardır:

– Bacaklarda ağrı,

– Göğüste ağrı,

– Mide bulantısı ve baş dönmesi,

– Nefes darlığı ve çarpıntı,

– Yüzde, kollarda, bacaklarda, bilhassa bir tarafta güç kaybı,

– Göz etrafında küçük sarı noktalar.

Kolesterolü düşürmek için ne yemeli?

Kolesterol düzeyiniz çok yüksekse, sağlıklı beslenmeli ve kesinlikle fizikî aktivite yapmanız gerekir. Alkol, yağlı et ve şarküteri eserleri tüketimini sınırlamak, yağsız et ve balığı tercih etmek gerekir. tam tahıllar, çiğ yahut pişmiş meyve ve sebzeler yiyerek lif alımınızı artırmalı ve zeytinyağı üzere gibi bitkisel yağları tercih etmelisiniz. İlaç yardımı olmadan bu diyet kolesterol düzeyinizi büyük oranda düşürebilir.

Ağırlıklı olarak zerzevat, baklagiller, tahıllar ve meyvelerde bulunan lif açısından varlıklı besinlerin tüketilmesi temeldir. Kolesterolü denetim etmek için diyetin günde beş porsiyon meyve ve zerzevat, tam tahıllar, haftada üç porsiyon baklagil, yağlı balıklar (ton balığı, sardalya, somon, hamsi vb.), kuruyemişler ve sızma zeytinyağı gibi besinlere dayanması gerekmektedir.

Kolesterolü önleyen en düzgün 5 meyve

Genel olarak meyveler, yüksek lif içerikleri sayesinde kolesterolden düşürmek için bilhassa tavsiye edilir. Kolesterole karşı en âlâ meyveler şunlardır:

Greyfurt

Günde bir greyfurt yemek berbat kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Bu faydalı tesir, temel olarak, makus kolesterolün oksidasyonunu önleyen ve münasebetiyle ateroskleroz riskini azaltan C vitamini ve flavonoidler üzere antioksidanların içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Elma

Elma, besleyici özelliklerini en uzun mühlet koruyan meyve olma avantajıyla, sıhhate en fazla yararı olan meyvelerden biridir. Lif ve polifenoller açısından varlıklı elmalar, toplam kolesterol ve berbat kolesterol ölçüsünü azaltır.

Portakal

Düzenli portakal tüketimi, berbat kolesterol düzeylerini azaltır ve hiperkolesterolemiyi önleyebilir. Birebir vakitte daha düşük obezite riski ile alakalıdır.

Çilek

Hücre ve lipid metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı olan çilekler, makûs kolesterolün atardamar duvarlarında birikmesini önleyen çok ölçüde lif ve antioksidan içeren bir meyvedir.

Avokado

Kötü kolesterol düzeyleri günde bir avokado tüketerek denetim altına alınabilir. Avokado, makûs kolesterolden kurtulmak için tüketilebilecek en âlâ meyvelerden biridir ve birçok sağlıklı yağ asidi içerir.