Kolay ulaşım için PTT hamlesi yolda

 

Önder Yılmaz / ANKARA – PTT, vatandaşın tek bir ödeme kanalı kullanarak toplu ulaşım, araç kiralama gibi farklı türlerdeki ulaşım opsiyonlarına tek tek ya da entegre edilmiş halde ulaşabilmesi için harekete geçti.

PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. Genel Müdürü Durmuş Ali Taşkın yeni proje için “Türkiye’de gelecekte çok büyük bir etki yaratacağını düşündüğümüz ‘mobility as a service’ dediğimiz ‘servis olarak hareketlilik’ operatörlüğüne PTT Teknoloji olarak soyunmuş bulunmaktayız” dedi.

TBMM’de yaptığı sunumda hedeflerinin markalaşmak olduğunu dile getiren Taşkın, PTT’nin önümüzdeki dönem imza atacağı ‘servis olarak hareketlilik’ projesini açıklarken, “Çok yakın zamanda bu hizmetle Türkiye’de ses getireceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Trafik sorununa çare

Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve 2020-2023 Eylem Planı’nda, “Bir Servis Olarak Hareketlilik (MaaS)” şöyle anlatılıyor:

“MaaS (Mobility as a Service), talep doğrultusunda farklı türlerdeki ulaşım servislerinin entegre edilmesi ile ulaşılabilir tek bir hareketlilik servisi oluşturulmasıdır. MaaS operatörü toplu ulaşım, araç, bisiklet paylaşımı, araç kiralama ve benzeri ulaşım opsiyonlarını ya da bunların bir kombinasyonunu sunmaktadır. MaaS, bir uygulama üzerinden tek bir ödeme kanalı kullanarak uçtan uca seyahat erişimini sağlamaktadır.” Bunun trafik sorununu hafifleteceği değerlendiriliyor.