Kız Kulesi, İkinci Mahmut periyodunda olduğu üzere özgün haline sadık kalınacak

Geçtiğimiz günlerde Kız Kulesi’nin yıkıldığı tarafındaki argümanlar gündeme geldi. Hususla ilgili açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu iddaların temelsiz olduğunu belirtti.

Dezerformasyonla çaba etmenin sıkıntı olduğunu belirten Ersoy; “Kimse merak etmesin Kız Kulesi evvelce nasılsa yeniden de o denli olacak.”

Çalışmaları yerinde inceleyen Ersoy; “Bütün kusurları tespit edip, kademeli ve denetimli bir formda kaldırıyoruz. Sonrasında tekrar özgün gereçlerle 2. Mahmut devrinde olduğu üzere, orjinal hali yapılacak” dedi.

AA’da yer alan habere nazaran; Ersoy, Kız Kulesi’nin 1944’te geçirdiği onarımda çimento, beton ve inşaat demiri kullanıldığını söyledi.

Restorasyonda çimentonun etkisi

Ersoy, Kız Kulesi’nin 1944’te geçirdiği onarımda çimento, beton ve inşaat demiri kullanıldığına işaret ederek,“Çimento, artık günümüzde Türkiye’deki onarımlarda sakıncalı gereç olarak kabul ediliyor. Betonun içinde kullanılan kimyasal içerikli tuzlar bir korozyona sebebiyet veriyor. Yapıdaki özgün gerecin de ziyan görmesine sebebiyet veriyor. Bu yapılar yüzlerce yıl evvel tasarlanıp yapılmış yapılar. Yani üzerindeki yük o zamanki gerece nazaran hesaplanmış. Siz beton ve inşaat demiri kullandığınız vakit, yapının yükünü inanılmaz derecede arttırıyor, olması gereken statik yapısından çok uzak hale getiriyorsunuz.”


“Yapının zaafiyetini biliyoruz”

Bakan Ersoy; “Yapıda orta ve uzun vadede çok önemli hasarlar oluşturuyor. Bu yapının bir özelliği daha var. Bu bina yalnızca kara üzerine oturtulmuş bir şey değil. Aslında bir ada platform. Yani yapının bir üst statiği var. Bir de platformun altında, denizin altında bir statiği var. Çok da suçlamak istemiyorum. O periyotta şu anki jeotermal ve lazer tarama teknolojisi yoktu. Radarla yaptığınız taramalarda esasen yapının zafiyetlerini bulabiliyorsunuz” dedi.


18. yüzyılın sonlarındaki imajına kavuşacak

Yapının balkon terasından üst hakikat olan kısmın özgününde ahşap tasarlandığını vurgulayan Ersoy, farklı yüzyıllarda farklı manzarası olan Kız Kulesi’nin, yapılan onarım çalışmalarının akabinde hakkında bilgi ve dokümanın en çok bulunduğu tarih olan 18. yüzyılın sonlarındaki manzarasına kavuşacağını aktardı.

“Depreme güçlü değil”

Bakan Ersoy, yapılan çalışmalarda hem 1944’deki onarım hem de 1999’daki tadilatlarda aslına uygun olmayan eklemelerden arındırıldığının altını çizerek, “Bu betonarme yüzeylerin, sıvaların sökülmesi süreci yapıldığı vakit, çok daha zahmetli bir durumla karşılaşıldı. Görüldü ki beton kolonlar ve kirişler aslında birbirine ilişkili değil. En büyük düşüncelerden biri de bu zati. Yani yapı orta şiddetli bir zelzelede yıkılmaya epey müsait. Binanın bayrak direği dahil betondan yapıldığını ve onun da çatladığını görüyor hocalarımız” değerlendirmesinde bulundu.

Yıl sonunda tamamlanacak

Bakan Ersoy, onarımı yıl sonunda tamamlamayı, ocak, şubat aylarında da ziyarete açmayı hedeflediklerini söyleyerek, “Kız Kulesi de Bakanlığımıza bağlı öteki bütün müzeler üzere Müzekart ile gezilebilecek. Başta Türk halkı olmak üzere, burayı tüm dünyanın ziyaretine açmak istiyoruz. Biliyorsunuz Müzekart yalnızca Türk vatandaşlarına veriliyor ve fiyatı da 60 lira” diye konuştu.