Kıymetli sanatkarlar yetişmesine imkan sağlayan Şahane Çocuk Yasası, 21 yıldır hiç kullanılmadı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 2’nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, piyano çalışını dinlediği dört yaşındaki İdil Biret’in yurtdışında burslu olarak eğitim alabilmesi için yasal bir düzenleme yapılmasını istedi.

Yasa 1948’de Meclis’e geldiğinde, İnönü, yeniden bir çocukken ismini duyduğu keman virtüözü Suna Kan’ın da maddeden faydalanması için gerekli adımların atılması talimatını verdi. Yasa 1948’de kabul edildi. Biret ve Kan aldıkları bu eğitimle ülke çapında isminden kelam edilen sanatkarlar haline gelirken 1956’da yasanın kapsamı genişletildi. Piyanistler Oya Ünler, Burçin Büke, Fazıl Say ve Yeşim Alkaya üzere pek çok isim bu yasa kapsamında eğitim alma fırsatı buldu.

Kelam konusu yasanın yaklaşık 21 yıldır hiçbir biçimde kullanılmadığına dikkat çeken CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “1948’de çıkarılan Olağanüstü Çocuklar Yasası, AKP devrinde hiç işletilmedi. 21 yıldır tek bir özel yetenekli çocuğumuza yurtdışı için burs verilmedi” yansısını gösterdi. Bulut, şunları kaydetti: “Harika gençlerden AKP’nin işini bilen ‘partili gençlerine’ geldik. Eş, dost, akraba yandaş, partili insanlara yüz binlerce dolar meblağında burs verildi. Bunların bir kısmı bakan, bir kısmı milletvekili oldu.”