Karayazı’da musluklardan çamurlu su akıyor

Erzurum’un Karayazı ilçesinde musluklardan akan çamurlu su, vatandaşı canından bezdirdi. İçmek bir yana banyo dahi yapamadıklarını anlatan vatandaşlar, çamaşır ve bulaşık makinelerinin de kirli su nedeniyle bozulduğunu belirtiyor.

Erzurum’un Karayazı ilçesinde musluklardan akan su vatandaşı canından bezdirdi. Musluktan çamur formunda akan su ağır bir koku da barındırıyor. Külfetlerini tekraren Karayazı Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Muammer Sarıdoğan’a ilettikleri belirten vatandaşlar, “Bırakın musluklardan su içmeyi, banyo bile yapamıyoruz. İnsan sıhhati bu kadar ucuz olmamalı, bu dönemde bu sıkıntıya yetkililer hâlâ bir tahlil bulamadılar. Tekraren Karayazı Belediyesine başvurduk. Onlar da sorunu Erzurum Su ve Kanalizasyon Yönetimine ilettikleri belirtiyorlar. Kim çözecekse çözsün artık. Sıhhatimizin bozulmasından kaygılıyız. Bizler iktidara oy vermedik diye cezalandırılıyor muyuz? Bu türlü hizmet anlayışı olur mu?” diyerek yansılarını lisana getirdi.

BULAŞICI HASTALIK RİSKİ

Karayazı ilçesinin suyu Çakmak Dağı’ndan geliyor. Bunun için bir de arıtma tesisi yapıldı. Lakin arıtma tesisi yetersiz kalıyor. Kış mevsiminde dağdan gelen su arıtma tesisine girerken, bahar mevsimiyle birlikte tesis yetersiz kaldığı için ilçe halkına su arıtılmadan direkt veriliyor. Bu nedenle vatandaşlar, çamurlu su kullanmak zorunda kalıyor. İlçe halkı çamurlu su nedeniyle bulaşıcı hastalıklarla da karşı karşıya kalıyor.

Arıtma tesisinin büyütülmesi gerektiğini lisana getiren vatandaşlar, şunları söyledi:

* “Suyun birinci çıktığı yer de açık olduğu için hayvanlar dahi buradan su içiyor. Buranın kapatılması lazım. Sularımızdan kurbağa geliyor, çamur akıyor, böcekler çıkıyor.

* Bulaşık makinelerimiz, çamaşır makinelerimiz çamurlu su sebebiyle bozuluyor. Konutumuzda banyo bile yapamıyoruz.

* 3 kilometre uzaklıkta büyük bir göletimiz var. Buranın suyunun arıtılarak direkt verilmesini istiyoruz. Yetkililerden bu problemimizin giderilmesini talep ediyoruz.”