Josef de Souza: Kendimi inançta hissetmediğim bir ligde kalamam

Beşiktaşlı orta saha oyuncusu Josef de Souza, Muhteşem Lig’in 5. haftasında deplasmanda MKE Ankaragücü maçının akabinde gördüğü kırmızı kartın ve aldığı 1 maçlık cezanın haksız olduğunu savundu. Josef de Souza, düzenlenen basın toplantısında gözyaşlarına hakim olmadı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran Beşiktaş, Josef’in MKE Ankaragücü ile oynanan maçtan sonra çıkan olayda kadro arkadaşına saldıran taraftara müdahale ettiği gerekçesiyle kırmızı kart görmesi ve Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) kelam konusu kartın iptali için yaptığı müracaatın kabul edilmemesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Vodafone Park’ta düzenlenen toplantıya Josef’in yanı sıra Beşiktaş İkinci Lideri Engin Baltacı katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Baltacı, “MKE Ankaragücü maçından sonra daha hoş mevzuları konuşmak için bir ortaya gelmek isterdik. Fakat o denli bir konumda bir ortaya gelmedik. Hukuk kazalarının düzelme ihtimalinin her vakit olduğuna inanan bir hukukçuyum” diyerek kelamı Josef’e bıraktı.

‘CEZADAN ÖTÜRÜ HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYORUM’

Çok sıkıntı ve üzücü bir hafta yaşadığını aktaran Josef de Souza, “Uzun müddet alanlardan uzak kalmıştım. Birinci 4 maçta grubumun yanında değildim. Gece gündüz çalışarak ekibime dayanak olmak için olağandan de erkenden müddette alanlara döndüm. Kadroma yardımcı oldum. Maç içinde hakeme de yardımcı oldum. Karşılaşmadan sonra malum olaylar yaşandı. O esnada olağan davranmama karşın kırmızı kart gördüm ve 1 maç ceza aldım. Bu karar yüzünden önemli manada hayal kırıklığı yaşıyorum” tabirlerini kullandı.

‘CEZALANDIRILMAMASI TÜRK FUTBOLUNUN İMAJINA ZİYAN VERİYOR’

Kendisine verilen cezanın olağan olmadığını belirten 33 yaşındaki futbolcu, “Orada yüzde 100 hakikat bir şey yaptığıma inanıyorum. Arkadaşlarımı koruduğumu biliyorum. Bu türlü bir aksiyonun sonunda ceza verilmesini kabul edemiyorum. Bundan ötürü da çok üzgünüm” dedi.

Josef de Souza, alana giren taraftarın kadro arkadaşları Salih Uçan ve Cenk Tosun’u ya da müsabakanın hakemlerini sakatlayabileceğini yahut yaralayabilme ihtimalinin olduğunu belirterek, “Sahaya giren taraftar Cenk’i, Salih’i sakatlasaydı ya da elinde onlara ziyan verecek, yaralayacak bir alet olsaydı, alandaki rastgele biri yaralansaydı beşerler bana yeniden 1 maç mı ceza vereceklerdi? Bu çeşit durumlar da bu halde cezalandırılması maalesef Türk futbolunun imajına ziyan veriyor” diye konuştu.

Siyah-beyazlı futbolcu, TFF Tahkim Heyetinin duruşmalı savunma isteğini geri çevirmesinin de kendisini çok üzdüğünü aktardı.

‘ENDİŞE YAŞIYORUM’

Ailesiyle Türkiye’yi çok sevdiğini lisana getiren Josef, yaşananlardan sonra güvensizlik hissettiklerini anlatırken gözyaşlarını tutamadı. “Bu cezanın adil olmadığı kuşku götürmez bir gerçek” diyen Josef, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ailemle yaşanan olay ve buna verilen tepki yüzünden, bu biçim olayların tekrar yaşanabileceği konusunda güvensizlikler hissediyoruz. Bu çok kolay bir olay değildi. Ceza alması gereken bireyler hiç ceza almadı. Rakibimize verilen ceza ortada. Bu ülkeyi çok seviyorum. Bu ülke bana her şeyimi veren, kendimi futbolcu ve insan olarak tamamlamamı sağlayan ülke. Türk insanını çok seviyorum. Buraya geldiğimden beri her şeyi içimden gelerek yaşıyorum, çok memnunum. Bu olayın yaşanması ve adaletsizlik yüzünden telaş ve hüzün yaşıyorum. Türk futbolunda daha farklı şeyler yapmakla ilgili plan ve hayallerim var. Bundan vazgeçmeyeceğim lakin ben buraya karşı büyük bir sevgi beslerken bunların yaşanması duygusal olarak beni ve ailemi üzüyor.”

Josef’in ağlamasının akabinde kelamı alan Baltacı, “Beşiktaş için terini son damlasına kadar döktüğünü biliyoruz. Bugün gözyaşı döktüğünü de gördük. Hayallerini gerçekleştirme çabanda Beşiktaş ailen daima yanında olacak. Yanaklarından öpüyorum sevgili kardeşim. Teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra basın toplantısında gözyaşlarını tutamamasıyla ilgili olarak Instagram hesabından açıklama yapan Josef de Souza, kendini inançta hissetmediği için gelecek dönem Türkiye’de forma giymeyeceğini belirtti ve paylaşımında şu tabirlere yer verdi:

“Duygusallaşarak ağlamamın nedeni, ailemle görüşmem ve haksız bir ceza aldıktan sonra verdiğimiz karar. Eminim ki buna emsal bir olay tekrar olacak ve ben de tekrar birebir tutumu sergileyeceğim. Bu dönem elimizden gelenin en düzgününü yapıp BEŞİKTAŞ’ı tekrar şampiyon yapmaya çalışacağız. Lakin gelecek dönem için artık burada kalmak bana bu cins bir olay tekrar yaşanırsa tıpkı reaksiyon vereceğim için kendimi inançta hissettirmiyor. Zira biliyorum ki karakterim nedeniyle ekip arkadaşlarıma yapılacak saldırganlığı kabul etmeyeceğim ve tekrar ceza alacağım. Bu yüzden kendimi inançta hissetmediğim bir ligde kalamam, bu söylediğimi kalbimi çok acıtıyor olsa bile.” (HABER MERKEZİ)