İstanbul’da barınma krizi: Öğrenciler isyanda

Üniversitelerde yeni eğitim devrinin yaklaşmasıyla birlikte öğrencileri barınma telaşı sardı. Zira öğrenci sayısı 10 milyona yaklaşırken devlet yurdu kapasitesi yalnızca 800 bin. İstanbul’da özel yurt fiyatları ortalama 6-7 bin liradan; merkezi ilçelerde 1+1 dairelerin kiraları ise 8-10 bin liradan başlıyor. Ayda 850 lira KYK bursu ya da kredisi alarak geçinmeye çalışan öğrenciler için bu fiyatları ödemek hayal…

Ali Selim YAMANLI

Batuhan SERİM

Hayat pahalılığı her geçen gün daha da derinden hissedilirken, 2022/2023 eğitim-öğretim devrinin gelmesiyle birlikte öğrenciler ve veliler epey şiddetli günler geçirmeye başladı.

Üniversite öğrencilerinin karşılaştığı en büyük zorlukların başında ise barınma geliyor. Zira Türkiye’deki üniversite öğrencisi sayısı 10 milyona yaklaşırken, devlet yurtlarının kapasitesi yalnızca 800 bin…

KYK yurduna yerleşemeyen öğrenciler için geriye iki seçenek kalıyor: özel yurt ya da kiralık daire.

İstanbul’da üç kişinin kaldığı tek oda özel yurtların aylık fiyatları ortalama 6.500 – 7000 liradan; Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy üzere merkezi olan yerlerde 1+1 dairelerin kiraları ise 8-10 bin liradan başlıyor.

Ayda 850 lira KYK bursu ya da kredisi alarak geçinmeye çalışan öğrenciler için bu meblağları ödemek hayal…

Ancak öğrenciler bir halde kiraya çıksa bile bu sefer de konuta eşya alabilmek için çok büyük bir yükün altına girmek zorunda kalıyor. Bir kişi, daha hesaplı olması için ikinci elciden meskenini döşemek istese beyaz eşyalar ve mobilyalar içi yaklaşık 15-20 bin lirayı gözden çıkarmak zorunda.

Gelinen bu durum öğrencileri ve velilerini olduğu kadar emlakçıları ve ikinci elcileri de etkiliyor. Öğrencilerin ağır olarak yaşadığı Beşiktaş’ta mikrofon uzattığımız emlakçı ve ikinci elciler, son durumu şöyle anlatıyor:

“AYLIK KİRA FİYATLARI İÇİN ‘YILLIK MI?’ DİYE SORUYORLAR”

Emlakçı Bedri Yılmaz: “Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy üzere merkezi olan yerlerde 1+1 dairelerin fiyatları 8-10 bin liradan başlıyor. Daha düzgün olan, yeni binalarda ise 12-13 bin liraları buluyor. Eski binalarda 2+1 daireler 12-13 bin lira, 3+1 daireler ise 20 bin liraları buluyor. Bugün 3 kişinin kaldığı tek odalı bir yurt bile 6.500-7 bin lira. Şu anda öğrencileri büyük bir düşünce bekliyor. Bilhassa üniversite bölgelerinde, ulaşım sorunu olmayan yerlerde barınma çok büyük bir sorun. Evvelden bir tane öğrenci gelir bir mesken tutardı, artık ise 3 tane öğrenci bir ortaya gelip bir mesken tutabiliyorlar. Artık ilanlara baktığınız vakit oda arkadaşı isteyen beşerler var. Bu yalnızca öğrenciler için değil, çalışan kesim için de geçerli. Anadolu’dan gelen beşerler buradaki kiralara çok şaşırıyorlar, aylık kira fiyatını ‘Yıllık mı?’ diye soranlar oluyor. İstanbul’da yaşayan beşerler ise durumun farkında, talep çok, yer yok. Kiralar önemli manada çok yüksek.”

Bedri Yılmaz

“MOBİLYACILIKTAN FAZLA PSİKOLOGLUK YAPIYORUZ”

İkinci elci Tarık Bacan: “Sıfır beyaz eşya çok değerli olduğu için 2. el eşyaya yönelim çok fazla. Fakat bizim şöyle bir handikapımız var, konut kiraları çok kıymetli. Beşerler mesken tutamıyorlar, konut tutamayınca da eşya alamıyorlar. Şu an dönemimiz, burasının öğrencilerle dolmuş olması lazım lakin bomboş. Öğrenciler bu fiyatlara nasıl mesken tutsunlar? Yurt fiyatları çok artmış durumda. Bekliyoruz öğrencileri fakat emlakçılarda da daireler yok, bunun badiresini yaşıyoruz. Konut kiraları dükkan kirası üzere oldu. Bir öğrenci konutuna eşya almak istese en az 15-20 bin lira ortasında bir harcama yapması gerekir. Satış olmadığı için sıfır beyaz eşyalarımızı kaldırdık, neredeyse durma noktasına geldi. Yatakta bile 2. el tercih ediliyor. Biz burada mobilyacılıktan fazla psikologluk yapıyoruz. Birinci gelen ‘Yandık, bittik…’ diyor. Problemli bir süreç bizleri bekliyor.

Tarık Bacan