İstanbul ve Bursa’da araçlar su altında kaldı: AKOM’dan yeni uyarı!

İstanbul’da sabah saatlerinden itibaren tesirli olan yağış nedeniyle birtakım bölgelerde trafik yoğunluğu yaşanıyor.

Yağış Anadolu yakasında Sarıyer, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye ve Ataşehir’de tesirli oluyor. Yağışın nedeniyle D-100 Karayolu ve TEM Otoyolu’nda yoğunluk yaşanırken, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Avrupa’ya geçişlerde yoğunluk oluştu.

D-100 Karayolu Kartal-Maltepe ile Bostancı-Göztepe ortasında, TEM Otoyolu’nda ise Sultanbeyli ile Çamlıca gişeleri ortasında şoförler yağış nedeniyle çok yavaş ilerliyor.

Avrupa yakasında sağanak sabah saatlerinde bilhassa Beykoz ilçesinde tesirli oldu.

Yağışın tesiriyle D-100 Karayolu Ankara istikameti Haliç Köprüsü, Okmeydanı, Mecidiyeköy, Zincirlikuyu mevkileri ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü girişinde trafik yoğunluğu yaşandı.

Kent genelinde yağışın tesiriyle kayganlaşan yollarda maddi hasarlı trafik kazaları da meydana geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Yoğunluk Haritası datalarına nazaran saat 10.06 prestijiyle kent genelinde trafik yoğunluğu oranı yüzde 54 ölçüldü.

Mısır Çarşısı’nda esnaf, sağanak yağış nedeniyle su basan dükkanlarını temizledi. 

AKOM’DAN İKAZ: TESİRİNİ ARTIRACAK

Öte yandan Afet Uyum Merkezinin (AKOM) Twitter hesabından yapılan duyuruda, sağanağın sabah saatlerinde Sarıyer ve Beykoz ilçelerinde tesirli olduğu belirtilerek, “Yağmurun ilerleyen saatlerde tesirini artıracağı, öğlen saatlerine kadar gök gürültüsü ve şimşek ile bir arada yer yer ağır sağanak geçişlerinin yaşanacağı iddia ediliyor. Önümüzdeki saatlerde Anadolu yakasında ağır yağış geçişleri yaşanması beklenmektedir.” sözlerine yer verildi.

BURSA’DA ARAÇLAR SU ALTINDA KALDI

Mudanya ilçesinde sabah saatlerinde yaklaşık 1 saat tesirli olan yağış nedeniyle birtakım cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu.

Sürücüler yollarda biriken su nedeniyle ilerlemekte zahmet çekerken trafikte aksamalar yaşandı. Mudanya- Bursa yolunda uzun araç kuyrukları oluştu.

Yağış ve kuvvetli rüzgar nedeniyle birtakım ağaçlar devrildi.

Yağış nedeniyle hasarlı trafik kazalarının da meydana geldiği bildirildi.

Öte yandan 112 Acil Davet Merkezine gelen, Mudanya ilçesinde kuvvetli sağanak yağışların sebep olduğu su baskınları, su yükselmeleri, çatı uçması ihbarlarına AFAD takımları yönlendirildi.

YALOVA’DA İŞ YERLERİNE SU DOLDU

Yalova genelinde görülen sağanak hayatı olumsuz etkiliyor. Kentte sabah başlayan ve devam eden sağanak nedeniyle birtakım cadde ile sokaklarda su birikintileri oluştu.

Yalova-İzmit kara yolunda da makul aralıklarla oluşan su birikintileri nedeniyle şoförler ilerlemekte zahmet çekerken, trafikte aksamalar yaşandı.

Yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar ıslanmamak için açık iş yerleri, pasaj ve otobüs duraklarına sığındı.
Birtakım esnaf ise sabah açmaya geldikleri iş yerlerine dolan suyu tahliye etmeye çalıştı.

KAYNAK: AA