İsrailli vekilden insanlık dışı kelamlar: Bir düğmeye gereksinimimiz var

İsrail koalisyonunun üst seviye bir üyesinin, ‘İsrail’deki tüm Filistin vatandaşlarını İsviçre’ye göndermek için basabileceği bir düğme olmasını dilediğini’ söyleyen bir ses kaydı yayınlandı. Filistinlilere karşı soykırım hataları işleyen İsrail’in fikir dünyasını açıkça dışa vuran bu kelamlara ‘Avrupalı müttefiklerinden’ yanıt gelmemesi, İsrail’le tıpkı fikri paylaşanların çokluğu ve kimliğini göstermiyor mu?

İşgalci İsrail’in Başbakanı Naftali Bennett’in kurduğu koalisyonun sağcı Yamina Partisinden bir üye de olan İsrail Diyanet İşleri Bakan Yardımcısı Matan Kahana, liseli çocuklara yaptığı bir konuşmada reaksiyon çeken yorumlarda bulundu.

Matan Kahana’nın liseli gençlere yaptığı konuşmanın görüntüsü İsrail’de kamusal yayın yapan ‘Kan’ isimli televizyon tarafından dün yayınlandı. Görüntüde Matan Kahana, “Basabileceğim bir düğme olsaydı, tüm Arapları alıp İsviçre’ye giden bir trene bindirirdim. Bu türlü bir düğme yok. Görünüşe nazaran burada [birlikte] bu topraklarda bir biçimde var olmaya yazgılıydık.” diyor.

Daha sonra Twitter üzerinden kelamlarını netleştirmeye çalışan Kahana, “Dün öğrencilerle konuşurken hem Yahudi hem de Arap nüfusun hiçbir yere gitmediğinden bahsettim. Bu nedenle, bir ortada yaşamak için çalışmalıyız. Koalisyonumuz bu maksada yanlışsız atılmış bahadır bir adımdır. Bu daha geniş tartışmada, sözlerimden birkaçı zayıf bir biçimde lisana getirildi.” diyerek kelamlarını tevile girişti lakin reaksiyonlar dinmedi.

KAYNAK: HAKSÖZ HABER

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.