İsrail istihbaratı Mossad’ın eski yöneticisinden Erdoğan yorumu: ‘Tekrar seçilemeyeceğinden endişeli’

İsrail istihbarat örgütü Mossad’ın yöneticisi Danny Yatom, Yunan basınıyla yaptığı söyleşide, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kathimerini gazetesinin söyleşisine nazaran Yatom, Erdoğan’ın fikirlerini okumak güç lakin bence genç bir öğrenciyken ya da siyasete girdiğinden beri hayali, Osmanlı İmparatorluğu’nu geri getirmekti. Erdoğan, Batılı ülkelerin Türkiye’ye davranması gerektiği üzere davranmadığını zira Türkiye’nin en güçlü ülkelerden biri olduğunu düşünüyor. Ayrıyeten son yıllarda herkes, Erdoğan’ın neredeyse herkesle olan kavgalarını gördü: Mısır, Suriye, PKK, İran, İsrail…”

Yatom kelamlarına şöyle devam etti:

“Erdoğan’ın güçsüz hissettiğini düşünüyorum. Bence, 2023 seçimlerinde tekrar seçilemeyeceğinden kaygılı. Bu sebeple politikayı değiştirmek istediğini ve daha fazla siyasi güç elde etmek istediğini düşünüyorum. Yani İsrail’e yaklaşmak [Erdoğan] onun önceliğidir. 15 yıl ortadan sonra birinci sefer Türk dışişleri bakanı İsrail’i, Cumhurbaşkanımız da Türkiye’yi ziyaret etti. İlgiler ısınıyor, Türkiye’nin özgür dünya içindeki karakterinin çok daha olumlu hale geleceğini düşünüyorum. İran dışişleri bakanı Türkiye’yi ziyaret edecek, fakat Türkiye ile İran ortasındaki bağlantılarda tansiyon var. Yani altı çizilmesi gereken, Erdoğan için oyunun sonu Osmanlı imparatorluğunu canlandırmak.”