İsrail basını: Türkiye ile iklim değişikliğinde iş birliği yapılmalı

Türkiye-İsrail alakaları, karşılıklı üst seviye ziyaretlerin akabinde, yeni bir boyut kazandı.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ağırlanmış, karşılıklı münasebetler masaya yatırılmıştı.

“İklim değişikliği konusunda iş birliği yapmalılar”

Daha sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İsrail’e giderken, geçtiğimiz günlerde İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid de Ankara’ya resmi ziyarette bulundu.

İsrail basınından Jerusalem Post gazetesinde, orman yangınlarına işaret edilerek, “İsrail ve Türkiye, iklim değişikliği konusunda iş birliği yapmalı” başlıklı bir görüş yazısı yayınlandı.

“Yeni bir sayfa”

Her iki ülkenin, uzun müddettir devam eden ikili ilgilerinde yeni bir sayfa açtığı anımsatıldı. Kademeli olarak güzelleştirilen münasebetlerin, büyükelçilik seviyesine taşınma kararından bahsedildi.

“Yeni iş birliği alanları için fırsat oluşturuyor”

İsrail-Türkiye iş birliğinin ticaret ve turizm üzere alanlarda artmasının beklendiği tabir edilen yazıda, “Aynı vakitte, mevcut gerçekliklerle ilgili bahislerde yeni iş birliği alanları için fırsat oluşturuyor. İklim değişikliği önde gelen bir alan. Bu, hem Türkiye’de hem de İsrail’de artan bir merkezi sorun.” denildi.

Herzog’un İsrail İklim Forumu’ndaki konuşması

Herzog, İsrail İklim Forumu’nun birincisine mesken sahipliği yaptığı programdaki konuşmasında, “Son aylarda Yunanistan, GKRY, Türkiye, Ürdün, BAE, Mısır ve Bahreyn üzere ülkeleri ziyaret ettim ve onlarla temaslarda bulundum.

İklim kriziyle uğraşta bölgesel paydaşlığı ilerletmenin bu temasların bir konusu olduğunu söyleyebilirim. Maksatlar belirlemeliyiz. Şiddetli bir misyonumuz var ve fakat birlikte çalışırsak üstesinden gelebiliriz.” sözlerini kullanmıştı.