İspanya’da binlerce yıllık ‘almadraba’ usulüyle ton balığı avı

Şubat sonunda başlayan ve haziran ortasına kadar devam eden “almadraba” formülüyle Atlas Okyanusu’ndan Akdeniz’e giren ton balıkları avlanıyor.

İspanya’nın güneyindeki Cartagena kıyı kentinde balıkçı teknesiyle denize açılan AA muhabiri, “almadraba” avını takip etti.

Dibe kadar ulaşan ağ ile avlanıyorlar

İspanyol balıkçı Omar Diaz, “Almadraba, tabana kadar ulaşan bir ağdan oluşan devasa bir balık avlama sanatıdır. Okyanustan göç eden balıkların labirent tipinde bir ağın içinde tutulmasıdır.” dedi.

En bol periyot mayıs ve haziranın birinci 2 haftası

Diaz, ağın içinde toplanan balıkları görmek ve akıntıyı anlamak için bir balıkçının da denize daldığını, ağı altındaki ve üstteki balık cinslerine bakıp yavaş yavaş topladıklarını söz ederek, seçerek tekneye çıkardıkları balıkları çabucak buzlayıp müdafaa altına aldıklarını ve açık artırma için hale götürdüklerini lisana getirdi.

“Bu tarihi yolla balık avlamak bizim için gurur”

Almadraba’yı çok seçici bir balık avlama çeşidi olarak tanımlayan Diaz, şöyle konuştu:

“Balıkçılık açısından sürdürülebilirliği hayli yüksek bir avlanma tipi. Balığa hiçbir ziyan vermiyor. Ayırdığımız balıkları çabucak denize geri gönderiyoruz ve bunların da yüzde 90-95’i hayatına devam ediyor. Denize ihanet edemeyiz. Bu tarihi prosedürle balık avlamak, bizim için gurur ve birebir vakitte bir sorumluluk.”


Arapça’da manası “vurulan yer”

İkinci yüzyılda Akdeniz’de başlayan “almadraba” isimli balık avlama usulü, İtalya’da Sicilya ve Sardunya, Portekiz’de Algarve, İspanya’da Murcia ve Endülüs, Fas’ta Tanger bölgelerinde uygulanıyor.

Kökeni Arapça olan “almadraba”, “vurulan yer” manasına geliyor.