İmamoğlu’ndan kırtasiye yardımı: ‘Çocuklarımız fırsat eşitliği yaşasın’

İBB, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün belirlediği okullarda toplam 28 bin kırtasiye seti ve çanta dağıtımı kampanyasını İkitelli Ortokulu ile Kartal Hesna Gündeş İlkokulu’nda başlattı. İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, İkitelli’deki dağıtım merasimine, eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte katıldı.

Törende konuşan İmamoğlu, şunları söyledi:

“ÖĞRETMENLERİMİZE MİNNET DUYUYORUZ

Bugün yeni bir periyodun daha başlangıcındayız. Çocuklarımızın hoş bir geleceğe adım atmaları konusunda, çok çalışmalıyız. Bu okul yıllarında öğrendikleriniz, hayat uzunluğu sizinle olacak. Hayatta en çok minnet duyduğum, hiçbir vakit unutmadığım ve ilkokuldan ortaokula, liseye, hatta üniversiteye kadar daima örnek aldığım öğretmenlerim olmuştur. Öğretmenlerimize minnet duyuyoruz. Sizlere verdiği o hoş emekler için, onlara çok teşekkür ediyoruz.

İLKOKUL ÖĞRETMENİM, İKİNCİ ANNEM

İkinci annem dediğim ilkokul öğretmenimi her vakit minnetle hatırlıyorum. Hoş şeyler öğrenmenin keyfini çıkarmayı sakın unutmayın. Atatürk okulu, ‘Okul sayesinde, okulun vereceği ilim ve fen sayesindedir ki; Türk milleti, Türk sanatı, Türk iktisadı, Türk şiir ve edebiyatı bütün güzellikleriyle gelişir’ kelamlarıyla tariflemiştir. İstiyoruz ki; İstanbul’un ve memleketimizin her noktasında çocuklarımız tıpkı şartlarda, eşit imkanlarla, hiçbir bahiste eksiği olmadan, eğitimdeki fırsat eşitliğini en üst düzeyde yaşayarak, geleceğin güçlü bireyleri olsunlar.

SİZLERİN ORTASINDA GELECEĞİN ÖĞRETMENLERİ VAR

Sizlerin ortasında geleceğin öğretmenleri var. Geleceğin savcıları, yargıçları, valileri, belediye liderleri, bilim insanları, tabipleri var. Tıpkı vakitte tahminen de gelecekte bir hastalık olduğunda, o devayı bulan bir profesör var. Bayan bilim insanı var. Erkek bilim insanı var. Onun için biz, size o umutla bakıyoruz. Sizin tüm gereksinimlerinize katkı vermek, ailelerinizin tahminen tamamlayamadığı birtakım eksikleri tamamlama konusunda da hepimiz vazifeliyiz. Devletimizin her kurumu vazifeli. Hepimiz sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Onun için sizlerin ulaşabileceği kütüphaneler açıyor, kreşler, yurtlar açıyoruz. Birebir vakitte sizin yaşlarınızdaki çocuklarımıza kırtasiye takviyesi veriyoruz. Şehit, gazi ailelerimizin evlatlarına, imkanları olmayan çocuklarımıza ‘Sen de Oku’ kampanyasıyla katkılar sunuyoruz. Devlet bu türlü bir şeydir. Devletimiz, yaşayan bütün insanlarının hakları olan fırsat eşitliğini, onlara sunmakta mecburdur. Hasebiyle biz de size, bugün sizin hakkınız olan kırtasiyelerinizi getirdik. Güle güle kullanın.”

“BÜYÜT HAYALLERİNİ” TALİMATI

Özellikle kız çocuklarının eğitim alması noktasında eşi Dilek İmamoğlu’nun önemli katkılar sunmaya çalıştığını vurgulayan İmamoğlu, içinde güçlü bayanların muvaffakiyet öykülerinin anlatıldığı “Büyüt Hayallerini” kitabının da olduğu bir seçkinin İkitelli Ortokulu’nda okuyan öğrencilere en kısa vakitte dağıtılması talimatını verdi. Okul bahçesinde öğrenciler ve öğretmenlerin iştirakiyle düzenlenen merasimde; Küçükçekmece İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Murat Gözüdok, Küçükçekmece Belediye Lideri Kemal Çebi ile İkitelli Ortaokulu Müdürü Turgut Oğuz da yer aldı. Konuşmasının akabinde Dilek İmamoğlu ile birlikte öğrencilerle anı fotoğrafı çektiren İmamoğlu, beraberindeki heyet ile birlikte okula kısa bir ziyaret yaptı. Öğretmenler odası ile okulun birtakım sınıflarını ziyaret eden İmamoğlu çifti, öğrencilerle sohbet etti.

KOLİLERDE YOK YOK

Kampanya kapsamında, İstanbul genelinde tahsil gören birinci, orta ve lise eğitimine yeni başlayan 1., 5. ve 9. sınıf öğrencilerine yönelik toplam 28 bin kırtasiye seti ve çantanın dağıtımı yapılacak. Böylelikle İBB, 2019 yılından bu yana düzenlediği kampanya ile toplamda 78 bin 783 öğrenciye dayanak sunmuş olacak. İlkokullara dağıtılacak kolilerde toplam 20, orta ve lise kısımları için hazırlanan kolilerde ise 15 kalem kırtasiye materyali yer alıyor. Kolilerde; çantadan yapıştırıcıya, çıtçıtlı belgeden spiralli metot defterine, pastel boya ekibinden hoş yazı defterine kadar eğitim-öğrenim için gerekli materyaller bulunuyor.