Hazine Bakanlığı’ndan konut kredisi açıklaması: Merkez Bankası belirleyecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada “konut finansman paketleriyle vatandaşları konut piyasasındaki dalgalanmaların olumsuz tesirlerinden korumak ve birinci konutunu alacakların çok uygun maliyetle konuta erişimlerini artırmanın amaçlandığı” belirtildi. Açıklamada “İlk Meskenim Konut Finansmanı” kullandırım koşullarına ait şunlar kaydedildi:

“İlk meskenim konut finansman takviyesi 2 milyon lira bedeline kadarki birinci el konutlara verilecek, konut bedeli bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecek. Kredi takviyesi kamu bankalarımız tarafından vatandaşlarımızın birinci konut alımını desteklemek gayesiyle verilecek. Krediye müracaat tarihi prestijiyle müracaat sahibinin, tamamı kendi ismine ya da eşi yahut tıpkı adreste ikamet eden çocuklarına ilişkin bir konutunun bulunmaması gerekmektedir. Müracaat sahiplerinin üzerinde paylı taşınmaz kaydı olabilir, lakin tıpkı aile içinde bir konutun paylı olarak tamamı bulunamaz. Müracaat sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmamalıdır. 10 yıla kadar vadeli finansman takviyesinde, aylık 0,99 faiz oranı uygulanacak. Kredi süreçleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecek. Vatandaşlarımız, bu paketten sırf bir defa yararlanabilecek.”

‘KREDİ DAYANAĞI KAMU BANKALARINDAN VERİLECEK’

Açıklamada, Genişletilmiş Konut Finansman Paketi kullandırım kurallarına dair olarak da şu ayrıntılara yer verildi:

“Genişletilmiş Konut Finansman Takviyesi, 2 milyon lira kıymetine kadarki birinci el ve ikinci el konutları kapsayacak, konut bedeli bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecek. Kredi takviyesi kamu bankalarımız tarafından vatandaşlarımızın birinci konut alımını desteklemek emeliyle verilecek. Krediye müracaat tarihi prestijiyle müracaat sahibinin tamamı kendi ismine ya da eşi yahut birebir yerde ikamet eden çocuklarına ilişkin bir konutunun bulunmaması gerekmektedir. Müracaat sahiplerinin üzerinde paylı taşınmaz kaydı olabilir, lakin tıpkı aile içinde bir konutun paylı olarak tamamı bulunamaz. Müracaat sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmamalıdır. Bu dayanaktan 7 Mayıs 2022 öncesi rastgele bir bankada açılmış ve krediye müracaat esnasında konut kredisine bahis edilen konut pahasının yüzde 50’sini karşılayacak seviyede döviz tevdiat/katılım ve hurda altından dönüşümlü dahil olmak üzere altın mevduat/katılım hesabı bakiyesi bulunan vatandaşlar yararlanabilecekler. 7 Mayıs 2022 tarihinden sonra döviz mevduat/katılım ve altın mevduat/katılım hesaplarına yatırılan ek meblağlar ise bu hesaplamaya dahil edilmeyecek.”

DÖVİZ CİNSİNİ MERKEZ BANKASI BELİRLEYECEK

Müracaat sahiplerinin, konut pahasının yüzde 50’lik kısmını altın ve dövizin farklı oranlarda kombinasyonuyla krediyi kullanacakları bankaya, DTH (döviz tevdiat hesabı)/altın hesaplarına aktararak ve TCMB’ye satışını gerçekleştirerek yapabileceklerine değinilen açıklama, şöyle devam edildi:

“Hangi döviz cinslerine ait hesapların bu paket kapsamına dahil edileceği hususu, TCMB tarafından yapılacak düzenlemeyle belirlenecek, döviz/altının havalesi sırasında oluşabilecek ilave fiyatlar konusunda TCMB çalışma yapacak. 10 yıla kadar vadeli finansman takviyesinde, aylık 0,89 faiz oranı uygulanacak. Kredi süreçleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecek. Vatandaşlarımız, bu paketten sadece bir sefer yararlanabilecek.” (HABER MERKEZİ)