Gürsel Tekin İstanbul’un göç haritasını çıkardı: Köle şartlarında çalışıyorlar

Valilik sayılarına nazaran İstanbul’da 1,3 milyon ‘yabancı olduğunu söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin “Geçici müdafaa statüsünde, ikamet müsaadesi olan yahut kaçak iki milyonu aşan insan bugün İstanbul’un 39 ilçesinde” dedi.

Çalışmasında göçmenler için kullanılan tanımlamaların çok değerli olduğunu vurgulayan Tekin “Mülteci statüsü 1951 tarihli Birleşmiş Milletler Kontratı ile düzenlenmiş durumda. Biz bu mukaveleye coğrafik çekince koyduğumuz için yalnızca Avrupa’dan gelen şahıslar ‘mülteci’ statüsünde kabul ediliyor. Suriyeliler ‘geçici müdafaa statüsünde’ oluyor. Resmi sayılara nazaran bu statüde 3.7 milyon insan var. Nizamlı göç kapsamında ikamet müsaadesi verilenler var. 1.4 milyon insan da bu statüde” dedi.

‘İNSANLIK DIŞI ŞARTLARDA YAŞIYORLAR’

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine nazaran sığınmacıların insanlık dışı şartlarda yaşamaya çalıştıklarını anlatan Tekin, “Yapılan çalışmalara nazaran yüzde 97’si kaçak çalışıyor. Özlük hakları, sigortaları yok, minimum fiyatın altında para alıyorlar. Köle şartlarında çalışıyorlar. Bu şartlarda yaşayan insanların Türkiye ile olan bağı da kopuyor. Uyuşturucu, fuhuş çeteleri ile terör örgütleri bu insanları kullanmaya çalışıyor. İleride yabancı mafyalarla karşı karşıya kalabiliriz” ihtarında bulundu.

İLÇELERE NAZARAN DAĞILIM

Gürsel Tekin’in çıkardığı göç haritasına nazaran; Kadıköy’de İran, Irak ve Rus asıllı yabancılar yaşarken, Şişli’de Moğollar ve Afrika ülkelerinden gelen yabancılar yoğunlukta. Eyüp’te ise Afgan, Pakistanlı, Suriyeli ve Türkmenler, Arnavutköy’de Suriyeli, Sudanlı ve Arakanlılar, Esenyurt’ta Suriyeli, Afgan ve Pakistanlıların yanı sıra Mısır, Tunus, Fas, Uganda, Nijerya, Kongo üzere ülkelerden gelen göçmenler bulunuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.