Gaffar Okkan ve 5 polisi öldüren 10 Hizbullah faili 16 yılda tahliye edildi

Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve 5 koruma polisini şehit eden 10 Hizbullah faili ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış olmalarına rağmen sadece 16 yıl tutuklu kalıp, tahliye edildi. Suikast faillerinden cezaevinde tutuklu ya da hükümlü kalmadı.

Diyarbakır eski Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ile koruma polisleri Mehmet Kamalı, Mehmet Sepetçi, Selahattin Baysoy, Atilla Durmuş ve Sabri Kün 24 Ocak 2001’de Şehitlik semtindeki Sezai Karakoç Bulvarı üzerinde uğradığı suikast sonucu şehit edildi.

Suikast 17 Ocak 2000’de İstanbul Beykoz’daki Kavacık Villalarında öldürülen Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu‘nun ölüm yıldönümüne denk getirildi.

Sözcü gazetesinin haberine göre; saldırganlar üzerinde “Polis” yazılı reflektörlü yelekler giyerek ellerindeki uzun namlulu silahlarla beklerken, çevrede toplanan meraklı vatandaşlara da, “Birazdan savcı gelecek, tatbikat yaptıracağız. Bir Hizbullah tetikçisini yakaladık. Burada beklemeyin” dediler.

Ardından Okkan’ın makam aracı ve koruma eskortu belirince, ateş açarak suikasti gerçekleştirdiler. 

Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ile 5 koruma polisi olay yerinde şehit olurken, 6 polis de yaralandı. Otopsi raporuna göre şehit müdürün baş ve vücudundan 17 mermi çekirdeği çıkarıldı.

Sadettin Tantan özel birim kurdurdu

Suikastın aydınlatılması, faillerin yakalanması için dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan‘ın koordinasyonunda Hizbullah uzmanlarından oluşan özel birim kuruldu. Suikastta bizzat silah kullanan Hasan Sarıağaç Diyarbakır’da, ağabeyi Hüseyin Sarıağaç ile eniştesi Bedri Esmer Elazığ’da, Şafi Demirdağ Batman’da polisle girdikleri çatışmalarda öldürüldü.

Hasan Sarığaç’ta ele geçen kalaşnikof tüfek ve bir adet Takarov marka tabancanın kriminal incelemesinde suikastta kullanıldığı, Okkan’ın vücudundan çıkan mermi çekirdeklerinin bizzat Hasan Sarıağaç’ta ele geçen Takarov silahtan atıldığı tespit edildi. Sarıağaç’ın parmak izleri de makam aracında çıktı.

Elazığ’da barındığı hücre evine yapılan baskında Cihan Karadavut, Cevdet Yeşilay ve Ali Şahin adlı polisleri şehit ettikten sonra ölü ele geçirilen Hüseyin Sarıağaç’ta ele geçen MP-5 otomatik silahın ise Okkan’ın şehit edilen koruma polisinden gasp edilen silah olduğu belirlendi.

10 fail de serbest bırakıldı

Suikastın sağ yakalanan 10 faili de kapatılan Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılandı, tümü ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı ve bu cezaları Yargıtay tarafından onanıp kesinleşti.

24 Haziran 2018’deki genel seçimlerinde HÜDA-PAR’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ı destekleme kararı alması, devamında 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerinde HÜDA-PAR’ın Güneydoğu’da belediye başkanı adayı çıkarmayıp AKP’li adayları destekleyeceğini açıklamasıyla, iddiaya göre şehit Emniyet Müdürü’nün katillerine tahliye yolu açıldı.

Bunlardan Servet Yoldaş, Suat Çetin, Şener Dünük, Veysi Şanlı, Bedran Salamboğa, Abdulkadir Aktaş, İbrahim Gürceğiz, Mustafa Bozkurt, Recep Dünük ve Mehmet Fidancı ‘yargılamanın yenilenmesi’ adı altında haklarında ayrı ayrı infaz durdurma kararı verilerek tahliye edildil.

Gaffar Okkan 2001 yılında şehit edildiği için 2018 yılında tahliyeleri başlayan failleri, ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm olmalarına rağmen sadece 16 yıl hapis yatıp serbest kaldılar.

Suikastın faillerinden tetikçiler Haşim Alabalık, Necmettin Şanlı, Murat Aktaş, Mehmet Yasin Aydın, Adem Ceylan, Ramazan Kınay ile Naim Altındağ suikastın üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen halen yakalanamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir