Francesco Rocca tekrar IFRC başkanlığına seçildi

IFRC’nin Cenevre merkezinde yapılan 23’üncü Genel Heyette, Federasyonun yeni liderini belirlemek üzere seçim yapıldı.

Dünya genelindeki Kızılhaç ve Kızılay derneklerinin temsilcilerinden 192’sinin oyunu alan Rocca, seçimleri kazanarak başkanlığını korudu.

Seçimlerin akabinde konuşan Rocca, dünyanın son derece çalkantılı günlerden geçtiğini vurgulayarak, “Kendi topluluklarına yardım edebilmek için üstün uğraş sarf eden 14 milyon Kızılhaç ve Kızılay gönüllüleriyle birlikte bu zorlukları yine üstlenmekten gurur duyuyorum.” dedi.

Rocca, Kovid-19 salgınının dünyadaki Kızılhaç ve Kızılay derneklerinin kıymetini gösterdiğini belirterek, “İnsani yardımı lokal hale getirmek, daha inançlı, daha güçlü ve daha sağlıklı topluluklar inşa etmenin en tesirli yoludur.” halinde konuştu.

Ukrayna’daki insani kriz karşısında gösterilen insani yardım refleksinin değerine dikkati çeken Rocca, milletlerarası topluluğa, bu tıp meselelerin çözülmesi yolunda dayanışma içine olma davetinde bulundu.

İtalyan asıllı Francesco Rocca, ülkesindeki Kızılhaç derneğinde 1980’li yıllarda sığınmacılara yardım etmek üzere istekli çalışmaya başladı.

2013’te İtalya Kızılhaçı’nın başkanlığına seçilen Rocca, tıpkı yıl IFRC’nin Avrupa Bölgesi Lider Vekili olarak misyon yaptı.

Rocca 2017’de IFRC’nin başkanlığına seçildi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.