Finlandiya’dan Türkiye’ye uzlaşı iletisi: Aramızdaki durumu çözeceğiz

Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine ‘teröre dayanak verdikleri’ gerekçesiyle itirazda bulundu.

Komşusu İsveç’i ziyaret eden Finlandiya başkanı Sauli Niinisto, İsveç parlamentosunda bir konuşma yaparak Türkiye’nin iki ülkenin NATO üyeliği için aldığı hali kıymetlendirdi.

Türkiye’nin itirazıyla ortaya çıkan sorunun çözüleceğinden emin olduğunu söyleyen Niisto, iki ülkenin Türkiye ile bir muahedeye varacağını vurgulayarak, “Ankara’dan gelen açıklamalar süratle değişti ve son birkaç günde sertleşti. Lakin eminim, yapan görüşmelerin yardımıyla sorun çözülecek” dedi.

Ukrayna işgali 200 yıldır tarafsız olan İsveç’le on yıllardır tarafsız konum alan Finlandiya’da da taşları yerinden oynattı. İki İskandinav ülkesinin NATO’ya üyelik başvurusu yapabileceğine yönelik sinyaller nisan ayında gelmeye başladı.

Mayıs ayında ise evvel Finlandiya, akabinde İsveç NATO’ya katılmak için harekete geçeceklerini resmen dünyaya ilan ettiler.

Rusya ile 1340 kilometre kara sonu bulunan Finlandiya’nın 19 bin 250 askeri var. İsveç ordusunun asker sayısı ise 14 bin 600.

ANKARA’YA HEYET

Türkiye, iki ülkenin terör örgütü PKK’ya verdiği takviye nedeniyle NATO üyeliğine ‘hayır’ diyeceğini açıkladı. Finlandiya ve İsveç, sorunun çözülmesi için Ankara’ya heyet göndereceklerini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazartesi akşam saatlerinde yaptığı açıklamada “Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar. Her şeyden evvel Türkiye’ye yaptırım uygulayanların bu süreçte bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine biz ‘evet’ demeyiz” dedi.