Ermenistan Başbakanı: Rusya’nın takviyesiyle Türkiye’yle münasebetleri düzeltmek istiyoruz

Rusya’da düzenlenen iktisat forumuna katılan Ermenistan Başbakanı Paşinyan, “Rusya’nın yardımıyla Türkiye’yle bağlantıları düzeltmeyi umuyoruz” dedi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya’nın yardımıyla Türkiye’yle bağları düzeltmek istediklerini söyledi. Rusya’nın Vladivostok kentinde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in de katıldığı Doğu İktisat Forumu’nda konuşan Paşinyan, Türkiye ve Azerbaycan’la yürütülen görüşmelere değindi.

Ermeni başkan, “Bu hususta Ermenistan’ın stratejik müttefiki ve Azerbaycan’ın yakın ortağı pozisyonundaki Rusya’nın takviyesine güveniyoruz” diye konuştu.

NORMALLEŞME SÜRECİ

Türkiye ve Ermenistan 2021’in Aralık ayında alakaları olağanlaştırmak için özel temsilci atadıklarını açıklamıştı.

Özel temsilciler birinci olarak 14 Ocak’ta Moskova’da bir ortaya geldi. Görüşmenin akabinde iki ülke ortasında direkt uçuşlar yine başlamıştı.

Türkiye ve Ermenistan Olağanlaşma Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Lider Yardımcısı Ruben Rubinyan, temmuz ayında Avusturya’nın başşehri Viyana’da bir ortaya gelerek, her iki ülkeyi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarının Ermenistan ve Türkiye hududunda süratli geçişi konusunda mutabakata varmıştı.