Ekonomistler tek iddiada birleşti! Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) haziran ayı faiz kararı için geri sayım başladı. Para Siyaseti Konseyi (PPK) bugün toplanacak. Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu başkanlığındaki toplantıda, yılın altıncı faiz kararı verilecek.

MERKEZ BANKASI NE BİLDİRİ VERECEK?

Faiz kararının yanında heyetin karar metninde vereceği iletiler da piyasalar açısından kıymet taşıyor. Karar metninde yer alacak enflasyonla uğraş ve para siyasetine ait iletiler dikkatle takip edilecek.

2022’DE FAİZ SABİT KALDI

TCMB, geçen yılın son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gittikten sonra, bu yılın birinci 5 toplantısında bir değişiklik yapmadı. Siyaset faizi yüzde 14 düzeyinde dururken, gözler artık alınacak yeni faiz kararında.

FAİZİN SABİT KALMASI BEKLENİYOR

Piyasada genel beklentiler faizlerin sabit tutulacağı istikametinde olurken TCMB’nin Para Siyaseti Şurası toplantısına ait ekonomistlerin kestirimleri şöyle:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haziran ayı “Piyasa İştirakçileri Anketi” sonuçlarını yayımladı. İştirakçilerin BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir evvelki anket devrinde olduğu üzere bu anket periyodunda de yüzde 14 oldu. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi de bir evvelki anket devrinde ve bu anket devrinde yüzde 14,00 olarak gerçekleşti.

AA Finans’ın 23 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 17 ekonomistin iştirakiyle sonuçlandı. Anket sonuçlarına nazaran, ekonomistlerin tamamı siyaset faizinin yüzde 14’te sabit bırakılacağını öngörüyor. Ekonomistlerin yıl sonu siyaset faiz oranına ait beklentilerinin medyanı da yüzde 14 oldu.

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin 18 kurumun iştirakiyle hazırladığı ankette medyan beklenti siyaset faizinin yüzde 14 düzeyinde sabit bırakılması tarafında gerçekleşti. Mevcut toplantıda bir kurum siyaset faizinde 100 baz puanlık indirime gidilmesini bekliyor. Yıl sonu varsayımını paylaşan 16 kurumun ise medyan beklentisi faizlerin yılsonuna kadar değiştirilmeyerek yüzde 14 düzeyinde tutulacağı tarafında oldu. Yıl sonu varsayımlarında bir kurumun yüzde 40 beklentisi bulunurken, bir kurum ise yıl sonu faizi yüzde 9 düzeyinde öngörüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.