Dünya başkanlarından eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo suikastına reaksiyon

Miting sırasında konuşma yaparken silahlı atağa uğrayan eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo hayatını kaybetti. Şinzo’nun vefatının akabinde dünya başkanlarından reaksiyon bildirileri gelmeye devam ediyor.

Dünya genelinde çok sayıda başkan, Abe’ye yönelik saldırıyı kınayarak dayanışma iletisi paylaştı.

ERDOĞAN: MENFUR SALDIRIYI GERÇEKLEŞTİRENLERİ KINIYORUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abe’nin hayatını kaybettiği hücuma dair “Değerli dostum Abe’nin silahlı atak sonucu hayatını kaybetmesinden büyük keder duydum. Bu menfur saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyorum. Dostum Abe’nin ailesine, sevenlerine, tüm Japonya halkına ve hükümetine başsağlığı dileklerimi iletiyorum.” tabirlerini kullandı.

ABD DE REAKSİYON GÖSTERDİ

ABD’nin Tokyo Büyükelçisi Rahm Emanuel, taarruzdan duyduğu ıstırap ve şoku lisana getirirken “Abe, Japonya’nın seçkin bir önderi ve ABD’nin sarsılmaz müttefiki oldu. ABD hükümeti ve Amerikan halkı, Abe’nin ailesi ve Japonya halkı için dua ediyor.” değerlendirmesini yaptı.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Bali’deki G20 toplantısında akına ait gazetecilere verdiği demeçte, akın hasebiyle ABD’nin “derinden üzgün ve endişeli” olduğunu söyledi.

JOHNSON: DEHŞETE DÜŞTÜM

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Abe’ye yönelik alçakça atak nedeniyle dehşete düştüğünü ve üzüntüyü duyduğunu lisana getirerek, “Düşüncelerim ailesi ve sevdikleriyle.” sözünü kullandı.

Dışişleri Bakanı Liz Truss da Abe’ye yapılan saldırıyı duyunca şoke olduğunu belirterek, “Bu sıkıntı vakitte Japon dostlarımızın yanındayız. Fikirlerimiz ve dualarımız ailesi ve dostlarıyla.” paylaşımında bulundu.

ALMANYA: FİKİRLERİM ONUNLA VE AİLESİYLE

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Abe’nin vurulduğu haberi beni şok etti. Niyetlerim onunla ve ailesiyle.” tabirlerine yer verdi.

FRANSA CUMHURBAŞKANI: JAPON HALKININ YANINDAYIZ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Abe’nin maruz kaldığı menfur taarruz karşısında şok olduğunu ve Fransa’nın Japon halkının yanında olduğunu belirtti.

-İTALYA BAŞBAKANI: KINIYORUZ

İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin olaya ait açıklamasında, “İtalyan Hükümeti, Abe’ye yönelik suikasti sert formda kınıyor. İtalya, bu dramatik anda Abe ve Japon halkının yakınlığını belirtir.” formunda reaksiyonunu aktardı.

İSVİÇRE: MÜTHİŞ BİR GELİŞME

İsviçre Konfederasyonu Lideri Ignazio Cassis, toplumsal medya paylaşımında Abe’ye yönelik silahlı hücumdan dolayı derin hüzün duyduğunu belirterek, suikastı “korkunç bir gelişme” olarak niteledi.

Suikastı kınayan Cassis, Abe’nin ailesi, sevenleri ve Japon halkına taziyelerini iletti.

ÇİN: ŞOKA UĞRADIK

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, yaptığı açıklamada, eski Japonya Başbakanı Abe’ye yönelik silahlı akın nedeniyle “şoka uğradıklarını” belirterek, “Umarız Abe, kritik durumdan kurtulur ve en kısa vakitte sıhhatine kavuşur. Ailesine sempatik dileklerimizi iletiyoruz.” dedi.

HİNDİSTAN BAŞBAKANI: DERİN ISTIRAP DUYDUK

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, bahse dair yaptığı Twitter paylaşımında “Sevgili arkadaşım Abe’ye yapılan ataktan derin hüzün duyduk. Dualarımız onunla, ailesiyle ve Japonya halkıyla birlikte.” sözünü kullandı.

AVUSTRALYA BAŞBAKANI: ŞOK EDİCİ HABER

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese de Twitter paylaşımında Abe’nin vurulmasını “şok edici haber” olarak nitelendirerek, “Şu anda niyetlerimiz ailesi ve Japonya halkıyla birlikte.” sözüne yer verdi.

YENİ ZELANDA BAŞBAKANI: MİSYONUNA ÇOK BAĞLIYDI

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, akına ait açıklamasında “Japonya’nın eski başbakanı Abe’ye (saldırıyı) duyduğumda şok oldum. Başbakan olduğumda tanıştığım birinci önderlerden biriydi. Vazifesine çok bağlıydı tıpkı vakitte cömert ve kibardı. Dualarım eşi ve Japonya halkıyla. Bu çeşit olaylar hepimizi derinden sarsıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

PAKİSTAN: NİYETLERİMİ ABE, AİLESİ VE JAPON HALKIYLA

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo’ya yönelik üzücü taarruz haberini duyunca son derece sarsıldım. Onun bir an evvel güzelleşmesi ve sıhhatine kavuşması için dua ve en uygun dileklerimizi gönderiyoruz. Fikirlerimiz Abe, ailesi ve Japon halkıyla.” tabirlerine yer verdi.

İRAN: SUİKAST HABERİNİ YAKINDAN VE TELAŞLA TAKİP EDİYORUZ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani de mevzuya dair açıklamasında, İran’ın terör olaylarında başkanlarını kaybettiğini hatırlatarak, “Terör mağduru bir ülke olarak, Japonya’nın eski Başbakanı Abe’ye düzenlenen suikast haberini yakından ve tasayla takip ediyoruz.” dedi.

TAYLAND’DAN TEPKİ

Tayland Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai, Bangkok’ta gazetecilere verdiği demeçte, “Başbakan Prayut Chan-O-Cha, eski Japon başbakanı Abe’nin başına gelenler karşısında çok şok oldu. Prayut ve Abe arkadaş ve birkaç sefer bir ortaya geldikleri için nispeten yakın bir bağları var.” dedi.

FİLİPİNLER BAKANI: BÜYÜK ŞOK VE DEHŞETE KAPILDIK

Filipinler Dışişleri Bakanı Enrique Manalo ise atak karşısında “büyük şok ve dehşete” kapıldıklarını söz etti.

SRİ LANKA BAŞBAKANI: DUYDUĞUMDA ŞOK OLDUM

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, Abe’ye yönelik korkakça saldırıyı duyduğunda şok olduğunu vurgulayarak, “Düşüncelerimiz ve dualarımız Japonya ailesi ve halkıyla birlikte.” tabirlerini kullandı.

PUTİN: SEÇKİN BİR DEVLET ADAMI

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Abe’nin hücum sonucu hayatını kaybetmesini hüzünle karşıladıklarını belirterek, “Abe’ye yönelik düzenlenen saldırıyı sert biçimde kınıyoruz. Tüm Japonya halkına da en derin taziyelerimizi iletiyoruz.” dedi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin de Abe’nin ailesine telgraf göndererek taziye iletisi iletti. Putin, iletisinde, Abe’nin “seçkin devlet adamı” olduğunu ve Rusya ile Japonya ortasındaki bağlantıların gelişimine katkıda bulunduğunu vurgulayarak, “Aile ve yakınlarınıza yeri doldurulamaz ağır kayıp karşısında güçlü olmalarını diliyorum.” tabirlerini kullandı.

AB KURULU LİDERİ: GERÇEK BİR ARKADAŞTI

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen de Twitter’dan yaptığı paylaşımda Abe’ye hücuma dair paylaşımında, “Düşüncelerimiz ve hislerimiz ailen ve Japonya halkıyla birlikte.” tabirlerini kullandı.

AB Kurulu Lideri Charles Michel de “Gerçek bir arkadaş, çok taraflı sistemin ve demokratik kıymetlerin ateşli savunucusu.” değerlendirmesini yaptı.

AB Dış Alakalar ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de AB’nin bu acılı anlarda Japonya ile tam dayanışma içinde olduğunu kaydetti.