Danıştay’dan Sinpaş’ın ‘yürütmenin durdurulması’ talebine ret

Muğla Marmaris’teki İçmeler Mahallesi Kızılkum mevkiinde Sinpaş Gayrimenkul Yatırım İştiraki A.Ş. tarafından yapılması planlanan “Marmaris Kızılbük Resort Otel ve Devremülk” projesine ait açılan davada mahkeme “ÇED gerekli değildir” kararını iptal etmişti. Kararın akabinde davalılar, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü, Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı A.Ş. ile Kızılbük Gayrimenkul Yatırım İştiraki A.Ş., temyiz yoluna giderek kararın bozulması ve yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a başvurdu. Danıştay 6’ncı Dairesi, karara bağladığı yürütmenin durdurulması isteğini oy birliğiyle reddetti.

Gazete Duvar’ın aktardığına nazaran, kararda, “Dosyadaki bilgi ve dokümanların incelenmesinden, üstte değinilen şartların bu basamakta gerçekleşmediği anlaşıldığından, yürütmenin durdurulmasını gerektirecek bir durumun bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Açıklanan nedenlerle yürütmenin durdurulması isteminin reddine oy birliğiyle karar verildi” denildi.

‘HUKUKA MUHALİF DAVRANIŞ OLDUĞU TESCİL EDİLMİŞ OLDU’

Karar, bir yılı aşkın müddettir çabalarını sürdüren Marmaris’teki çevreciler tarafından memnuniyetle karşılandı. Davacılar ortasında yer alan Kent Kurulu Lideri ve Marmaris Ekolojik Çaba Komitesi Sözcüsü Ufuk Beytekin, “ÇED raporunun gerekli olup olmadığına dair yargı süreci tamamlanana, alınacak kesin kararın gerekleri yerine getirilene kadar Kızılkum’daki inşaata devam edilmesi ve buna göz yumulmasının hukuka muhalif davranış olduğu tescil edilmiş oldu” sözlerini kulandı.