Cumartesi Anneleri: ‘Son kayıp bulunana kadar vazgeçmeyeceğiz’

Memleketler arası Gözaltında Kayıplar Haftası kapsamında, 1995’te gözaltında kaybedilen Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç, öldürülmelerinin 27’nci yılında mezarları başında anıldı. Anmaya, gözaltında yakınlarını kaybeden aileler ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Lideri Gülseren Yoleri katıldı.  

“DEVLETİ İNSANLIĞA KARŞI HATA İŞLEMEKTEN VAZGEÇİRMEK İÇİN ÇABAYI BÜYÜTMEK ZORUNDAYIZ”

İHD İstanbul Şube Lideri Yoleri, burada yaptığı açıklamada, uğraşın güçlü bir biçimde sürdürülmesinin hala büyük bir değeri olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Çünkü dün engellediğimiz gözaltında kaybetme hatası, bugün yine işlenmeye çalışılıyor. Buna ait kamuoyuna da yansıyan çeşitli örnekler kelam konusu oldu. Hasebiyle devleti insanlığa karşı kabahati işlemekten vazgeçirmeye yarayacak büyüklükte, kıymette bir çabayı büyütmek zorundayız. Bu, yalnızca buradaki insanları, yalnızca kayıp yakınlarını değil hepimizi tehdit eden bir olgu olduğu için hepimizin sorumluluğu. Bunu söyleyerek başlamak istiyorum. Bildiğiniz üzere 17-31 Mayıs, gözaltında kayıplara karşı uğraş haftası ve bu hafta içerisinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek bu kabahatin nedenlerine ve buna karşı uğraşın kıymetine dikkat çekmeye çalışıyoruz. Toplumdaki hassaslığı büyütmeye çaba ediyoruz. Kayıp yakınlarıyla dayanışmayı büyütmeye çaba ediyoruz. Bu kabahatin engellenmesi noktasında toplumsal hassaslığın yanında, devletin de sorumluluklarını hatırlamasına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bunun için devleti zorluyoruz. Zira hiçbir devlet, insanlığa karşı bir cürmü işlerken, bu kabahati saklarken, bu hatası cezasızlıkla ödüllendirirken bunu hakkı olarak yapmaz. Bunu, sorumluluğunu ve yükümlülüklerini ihlal ederek yapar. Bugün gözaltında kaybetme cürmünün hem kişi özgürlüğünü ve hürriyetini hem ömür hakkını ihlal ettiğini biliyoruz.” 

“SON FAİL HESAP VERENE KADAR VAZGEÇMEYECEĞİZ” 

Hasan Ocak’ın kız kardeşi Maside Ocak ise anmada çabadan vazgeçmeyeceklerini belirtti. Ocak, “Sana kelam Rıdvan. Düşlediğin hayallerin daima bizimle olacak. Sana kelam Rıdvan. Vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Sözümüzün gerisinde durmaya devam edeceğiz. Son kaybımız bulunana kadar, son fail yargılanana kadar ve hesap verene kadar vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.