Çin’den, ABD’ye ‘çip tasarısı’ yansısı: Şiddetle karşı çıkıyoruz

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD Kongresi tarafından kabul edilen Çip ve Bilim Yasası‘nın ilgili şirketlerin Çin‘deki olağan ekonomik, ticari ve yatırım faaliyetlerini kısıtlayan kararlar içerdiğini, bunun da ayrımcı, global yarı iletken tedarik zincirini kıracak ve milletlerarası ticareti bozacak nitelikte olduğunu kaydetti.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Shu Jueting, ABD mevzuatının ABD çip kesimine sağlanacak büyük ölçüde takviyeyle tipik bir ayrımlaşmış sanayi destekleme siyaseti olduğunu söyledi.

Shu Jueting, ABD yasa tasarısının bahisle ilgili Dünya Ticaret Örgütü kuralları ile açıklık, şeffaflık ve ayrımcılık yapmama prensiplerine uygun olması, global endüstriyel ve tedarik zincirlerinin güvenliğini, istikrarını müdafaaya ve kesimlere ayrılmayı önlemeye yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Shu, Çin’in tasarıya şiddetle karşı çıktığını ve uygulanmasındaki ilerlemeyi takip etmeye devam edeceğini söyleyerek, Çin’in gerektiğinde yasal haklarını ve çıkarlarını korumak maksadıyla güçlü önlemler alacağını da kelamlarına ekledi.