Çin kelamını tutmadı: Tayvan’da tatbikatlar sürüyor

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Doğu Cephesi Komutanlığı, yaptığı açıklamayla, Tayvan Adası etrafında sularda yürütülen tatbikatların denizaltı-savar ve havadan gemi ataklarına odaklanacağı belirtirken tatbikatların ne vakit sona ereceğine dair bilgi verilmedi. Çin, daha evvel yaptığı açıklamada 6 bölgede yürütülen tatbikatların 4-7 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirileceğini duyurmuştu. Tatbikatlarla ilgili yayımlanan hava ve yer güvenliği ikazlarının (NOTAM) mühleti dün öğlen saatlerinde dolmuş, lakin tatbikatların sona erdiğine dair açıklama yapılmamıştı.

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in açıklamasının akabinde lokal saatle 15.00’te (TSİ 10.00) basına açıklama yapacağını duyurdu. Bakanlık, dün yaptığı açıklamada, bu hafta 9 ve 11 Ağustos’ta Ada’nın güneyinde gerçek cephane ve mühimmatın kullanılacağı topçu tatbikatları yapacağını açıklamıştı.

Pekin tatbikatların mühletini uzatarak tansiyonu tırmandırıyor

Pekin’in tatbikatları öngörülen müddetin ötesine taşıma adımı, bölgede tansiyonu yükseltmeye aday görünüyor.

Çin, 4 gündür sürdürdüğü tatbikatlarla egemenlik ihtilafı içinde olduğu Ada’nın etrafında fiili bir abluka oluşturmuştu. Tatbikatlar nedeniyle güvenlik uyarısı yapılan alanlar, gemi ve uçak trafiğine kapatılırken, Tayvan Boğazı’nda güvenlik telaşı nedeniyle seferlerin aksadığı bildirilmişti.

Pelosi’nin ziyareti

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin geçen hafta yaptığı ziyaret, Ada’yı topraklarının modülü olarak gören Pekin’in yansısını çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin çabucak akabinde yaptığı açıklamada ziyareti kınadığını bildirmiş, Savunma Bakanlığı da Ada etrafında “bir dizi askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl ortadan sonra ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri olmuştu. Daha evvel 1997’de Newt Gingrich, bu vazifesi yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.