CHP’nin heykel zihniyeti sınırları aştı! Deprem mağduru ülkeye büst hediye ettiler

  • Haber7 – ÖZEL

Arnavutluk’ta 2019 yılında yaşanan deprem felaketinin etkileri hala devam ederken, CHP’den ilginç bir hamle geldi. Türkiye hükümetinin deprem konutları, ticari üniteler, otoparklar, hastane ve camiler inşa ederek yardım ulaştırdığı Arnavutluk’a CHP ise heykel gönderdi.

CHP’li Maltepe Belediyesi, Arnavutlara Atatürk heykeli hediye etti.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Arnavutluk’un Elbasan şehrindeki RINIA Parkı’na yerleştirilmek üzere bir adet Atatürk büstünü ülkeye ulaştırdı. Büstün kaidesinde Mustafa Kemal’in “Yurtta sulh cihanda sulh” sözüne yer verilirken, CHP’li Ali Kılıç’ın da ismi yer aldı.

BENZETEMEDİLER

CHP belediyeciliğinin heykel zihniyetine uluslararası boyut kazandıran olaydaki tuhaflık bununla sınırlı kalmadı. Arnavutluk’a hediye edilen büstün Atatürk’e benzemediği gözlendi.

Yüzü asık olarak resmedilen büstteki M.Kemal simasının değişikliği dikkatlerden kaçmadı.

DEPREMİN YARALARINI TÜRKİYE SARDI

CHP’nin heykel bağışladığı Arnavutluk’a, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel ilgi ve destekleriyle AK Parti iktidarı birçok yardım ulaştırdı. Deprem sürecinde afet bölgesine yardım ulaştıran ilk kurum TİKA oldu. Arnavutluk’a TOKİ tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında 522 konut, ticari ünite ve otopark inşa edildi. Arnavutluk’un Laç şehrinde depremzedeler için inşa edilen konutların temeli Aralık 2020’de atılırken, teslimi bir yıl sonra 28 Aralık 2021’de yapıldı.

68 GÜNDE HASTANE

Ülkeye ayrıca Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi inşa edildi. 150 yataklı hastane 68 günde tamamlanarak hizmete açıldı.

Hastanede 6 ameliyathane, 20 yoğun bakım, 150 servis yatağı, biyokimya, mikrobiyoloji laboratuvarı, MR, tomografi, mobil röntgen cihazı, kolonoskopi, endoskopi, laparoskopi ve anjiyografi gibi modern cihazlar bulunuyor.

BALKANLARIN EN BÜYÜĞÜ

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Arnavutluk’un başkenti Tiran’a Namazgah Camii yapıldı. Cami, Balkanlar’ın en büyük ibadethanesi olma özelliğini taşıyor.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*