CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi’den, ‘Özel Kopyalama Harçları’ reaksiyonu

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesindeki “Özel Kopyalama Harçları”nın sanatkarlara dağıtılmamasına reaksiyon gösterdi. İlgezdi, yaptığı hesaplamalara nazaran 2002’den bu yana 2 milyar 428 milyon 781 bin 710 lira harç toplandığına dikkat çekerek “Bu para meslek birlikleri aracılığıyla hak sahiplerine dağıtılmalı” davetini yaptı.

SONUÇLARI AÇIKLADI

Covid-19 salgınının en ağır yaşandığı 2020’de TBMM’ye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi vererek, fonda toplanan paranın ölçüsünü soran fakat bir cevap alamayan CHP’li İlgezdi, TÜİK datalarını baz alarak yaptığı çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

2 MİLYARA YAKIN

Son 20 yılda toplanan Özel Kopyalama Harçları’nın 2.5 milyar liraya yaklaştığını belirten İlgezdi, “2002-2017 ortasında harç kesintileri 1 milyar 83 milyon 64 bin 227 lira 69 kuruş. 2017’de ellerinde 320 milyon lira bulunduğunu söylediler. 1 milyar 83 milyondan elinizde kalan para 320 milyon ise geri kalan 763 milyon 64 bin 227 lira 69 kuruş ile ne yaptınız? Bu paralar nerelere harcandı? Öbür yandan elde kalan 320 milyon lira olduğuna nazaran o tarihten bugüne yani 2018-2021 tarihleri ortasında toplam 1 milyar 665 milyon 717 bin 482 liranın nereye harcandığını da bilmiyoruz” diye konuştu.

“SANAT KAN AĞLIYOR”

“Pandemi periyodunda iki yıl boyunca sinema salonları kapandı, tiyatro sahneleri perde indirdi, cümbüş yerleri saat uygulamasıyla çaresiz kaldı, diziler çekilemedi, set personelleri, müzikçiler, tiyatrocular tek kuruş kazanamadı” diyen İlgezdi, “Bu insanları artık görmezden gelemeyiz. Dayanacak güçleri kalmadı. Sanat dünyası kan ağlıyor. Tiyatrocu, müzikçi sahnesine hasret, oyuncular, set işçileri sıkıntı durumda. Bir dalın bitişini seyrediyoruz. Bakanlığın elinde büyük bir bütçe var. Nereye harcadıkları muamma. Bu paralar neden hak sahiplerine dağıtılmıyor. 2 milyarlık bütçenin sanatkarlara hisse edilmesi dahi onları maddi olarak rahatlatacaktır” yorumunu yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine seslenen İlgezdi, şunları kaydetti: “Elinizdeki fon ölçüsünü açıklayın ve bunları hak sahiplerine teslim edin. Bu paranın meslek birlikleri aracılığıyla dağıtılması sağlanmalıdır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.